Mrkev jako prevence rakoviny

Věděli jste, že mrkev chrání před rakovinou i infarktem a navíc oddaluje stárnutí? A to zdaleka není všechno, blahodárných účinků má o mnoho víc.

Když sníte 100 g této oranžové zeleniny, dostanete do sebe trojnásobek denní doporučené dávky vitaminu A. Pokud denně schroupete alespoň pět mrkví, mrtvice vás bude obcházet velkým obloukem.

Menší riziko rakoviny

Vědecké studie rovněž uvádějí, že mladší ženy, které každý den zkonzumují dvě a více porcí ovoce a zeleniny bohaté na karotenoidy, tedy kromě mrkve také pomeranče, brokolici, římský salát a špenát, si sníží riziko výskytu rakoviny prsu o 18 %. Karotenoidy jsou také spojovány s nižším rizikem výskytu srdečních onemocnění.

Lepší zrak?

O mrkvi se říká, že je dobrá na zrak. Je to pravda, ale jen částečně. Krátkozrakost sice vyléčit nedokáže, ale tím, že je plná betakarotenu, jehož přeměnou v těle vzniká vitamin A, napomáhá oku zajišťovat správné vnímání světla a vidění ve tmě. Betakaroten také oddaluje výskyt šedého zákalu.

Pomalé stárnutí

Vysoký obsah betakarotenu slouží v těle i jako antioxidant, takže regeneruje poškozené buňky a zpomaluje jejich stárnutí. Navíc chrání pokožku před poškozením od slunečního záření. Mrkev také funguje jako prevence nejrůznějších infekcí, pomáhá játrům odplavovat z těla toxiny a snižuje hladinu cholesterolu. Vláknina obsažená v mrkvi zase čistí střeva a urychluje jejich pohyb.

Prospěšné vitaminy

Z dalších prospěšných látek, jež mrkev obsahuje, to jsou vitaminy, např. B a C, z minerálů pak třeba železo, vápník, draslík, hořčík nebo selen. Ten má velmi pozitivní vliv na činnost srdce a cév. Vápník pomáhá zabránit zužování cév ovlivněním svaloviny cévní stěny. Draslík podporuje pravidelný srdeční tep. Vitamin B zlepšuje metabolismus, vitamin C zase chrání buňky před nežádoucími účinky volných radikálů a posiluje cévní stěny.

reklama
reklama