Na boku, na zádech, na břiše...

Jaká poloha je pro vás nejlepší pro očistný a dlouhý spánek? Víte, v jaké pozici máme spát, abychom si co nejvíc odpočinuli a načerpali nové síly? Lékaři doporučují při usínání polohy měnit.

Existuje vůbec ideální poloha, která nám pomáhá usnout a neškodí našemu tělu? Spánek na zádech zabraňuje tvorbě vrásek, ale podporuje chrápání, skrčená poloha na boku v pozici „plodu v mateřském lůně“ oslabuje hrudník a spánek na břiše je zase špatný pro náš krk.

Spaní na břiše

Pro některé z nás není nic pohodlnějšího a více uvolňujícího, než spát na břiše s tváří zabořenou v polštáři. Ale ani to tělu nevyhovuje. Podle lékařů vyvolává spánek na břiše napětí v polykacích svalech a tlak na hrudník, a může vést k dýchacím obtížím. Tato pozice není vhodná ani pro šíji. Ortopedi tvrdí, že lidé, kteří jsou zvyklí spát každou noc na břiše, trpí bolestmi šíje více než ti, kdo spí na boku nebo na zádech. Pokud totiž spíte na břiše, máte hlavu otočenou na stranu, a to vyvolává tlak na páteř. Navíc se záda stáčejí na stranu, obratle nejsou v rovině. V této poloze je lépe spát na tvrdé matraci a na plochém polštáři.

Poloha na boku

Pozice tzv. skrčence či plodu v mateřském lůně je nejběžnější, a pro každého z nás i nejpřirozenější, ale každému samozřejmě nevyhovuje. V této pozici nezaujímá páteř svou přirozenou křivku, je zakulacená, jsme zkroucení a hrudník nemá dost místa. Avšak pro toho, kdo má bolesti v zádech, může být toto prohnutí způsobem, jak si od nich ulevit. Jestliže máte ve zvyku spát v této poloze, je lepší skrčit jednu nohu a druhou napnout, abyste uvolnili pánev. Co se týče tvorby vrásek – nejen spánek na břiše, ale i na stejném boku může vést k mačkání kůže a svalů, protože krev a kyslík nepronikají správně do pokožky a regenerace je méně úspěšná.
Navíc by bylo nutné spát celou noc bez hnutí, což se stává jen výjimečně!

Pozice skrčence je nejběžnější.

Spánek na zádech

Často se říká, že spaní na zádech je ideální pro naše zdraví. A především prospívá našemu obličeji, protože není na osm hodin zabořený do polštáře a není tudíž „zmuchlaný“. Všechno ale závisí na tom, jakou máte stavbu a tvar těla, a jaké máte matrace. Jestliže jsou naše záda spíš zahnutá a hlava vystupuje vpřed, je třeba podpořit krk několika polštářky. Příliš tvrdá matrace rovněž způsobuje bolesti, protože svaly jsou utlačené.Tato pozice se nedoporučuje lidem, kteří chrápou a trpí syndromem spánkové apnoe.

Polštář pod, i mezi kolena

Aby byla poloha na zádech pro tělo ideální, dávejte si při spaní polštářek pod kolena. Je-li jedna noha napjatá na matraci, druhá má snahu se sklánět, což vyvíjí tlak na hýžďové svaly a napětí v kyčli a pánvi. Jestliže se cítíte dobře, když ležíte na straně a máte ruku pod polštářem, výše, než jsou ramena, stlačujete si krevní cévy a nervy, a to může vést ke ztuhlosti nebo zdřevěnění ruky. Navíc se vaše váha soustředí na ramena, která vás budou po probuzení bolet.

Měňte často pozici!

Na rozdíl od toho, co se často říká, spaní na pravé straně nepřispívá k pálení žáhy, ani spaní na levé straně nezabraňuje jaterním problémům. Tato poloha má smysl snad jen u těhotných žen. Jestliže ji chcete vylepšit, dejte si mezi kolena polštář, aby stehenní kost byla v rovině s pánví. Ortopedi jsou proto kategoricky proti tomu, abychom spali celou noc v jediné poloze. Lépe je pozice během noci měnit, abychom nebyli druhý den ráno zdřevěnělí a ztuhlí.

.

reklama
reklama