Na bolavý žaludek i pro mladší vzhled

Saturejku využijete při přípravě masa i omáček. Ve formě pleťové vody přispívá i k vaší kráse. A zároveň umí vyléčit nejeden neduh.

Saturejka zahradní je jednoletá bylinka, která se hodí na zahradu i terasu. Nať z ní můžete použít i v kuchyni při uzení masa.  Hojně se bylinka využívá proti nadýmání, na povzbuzení chuti k jídlu nebo na zklidnění žaludku.

Kde se jí daří nejlépe?

Bylinka se dá pěstovat na zahrádce i v truhlíku v bytě za oknem. Je relativně nenáročná. Snese sucho, ale naopak přemokření jí vadí. Nejlépe se jí bude dařit na slunném a teplém místě

Ideální dobou k jejímu vysazení je jaro. Od července do září se dá sklízet. Pokud se rozhodnete pěstovat ji od semínka, vysejte ji nahusto na substrát do mělké nádoby a bohatě zalijte.

Léčivka má ráda hlinitopísčitou půdu a svah. Ačkoli vydrží i mráz, je dobré ji na zimu přestěhovat do zimní zahrady nebo jinam do domu či bytu.


Sušení bylinky

Saturejku je také dobré usušit, abyste si jejích účinků mohli dopřávat po celý rok. V tomto případě je dobré nasbírat nať v době květu. Nať se následně suší ve stínu na dostatečně provzdušněném místě, ideálně v jedné vrstvě nebo zavěšená do svazků.

Co umí vyléčit?

Je velmi chutným kořením, které je mimo jiné součástí i směsi s názvem provensálské koření. Přidává se pod maso i do omáček. Také vám skvěle poslouží jako náhražka obyčejného pepře. A co všechno dokáže?

Kromě již zmíněného také srovnává krevní tlak, využijete ji i při zánětu průdušek a ocení ji rovněž diabetici, kterým pomáhá zahnat žízeň. Mimo jiné se také v dávných dobách věřilo, že má schopnost posilovat mysl.

Domácí tinktura

Pro okamžitou spotřebu si uřízněte kus natě a připravte si z ní například odvar, případně tinkturu. Čerstvou natí naplňte do dvou třetin menší nádobku, zalijte ji kvalitní pálenkou, nádobu uzavřete a tři týdny tekutinu macerujte na teplém, avšak stinném místě. Nakonec přeceďte.

Odvar pro krásu i zdraví

Z usušené saturejky,  zejména lístků, si můžete připravit odvar. Ten po vychladnutí můžete použít i jako čisticí pleťovou vodu, která rozzáří vaši pokožku. Skvělé jsou i napářky obličeje. Lžičku sušené bylinky zalijte vroucí vodou a louhujte.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden