Můj čas na kafíčko

Na nachlazení se dá vyzrát

Trápí vás ucpaný nos a bolest v krku?

Když zakročíte včas, zmírníte průběh nachlazení a zkrátíte dobu, kdy vám je špatně. Jak podzimním nemocem předcházet a rychleji se vyléčit, když už nemoc zaútočí?


Pro rychlejší uzdravení, při prvních příznacích chřipky a nachlazení, ale i pro posílení imunity vsaďte na účinné přírodní bojovníky.


Dokonalí požírači virů


Ideální je, abyste aspoň dva dny zůstala doma. Vezměte si vitamin C, který dokáže zkrátit dobu nachlazení ze sedmi dnů na tři. Zmírní i kašel, kýchání a další projevy nachlazení. Najdete ho v citrusech, ale i v rybízu, šípcích či brusinkách.


Doporučenou denní dávku 500 mg však v potravinách nezvládnete sníst, proto je nutné užívat i vitaminový doplněk. Imunitu významně podpoří také zinek.


Cucání zinkových pastilek zkracuje nachlazení v průměru na čtyři dny. Když vás bolí v krku, pomohou vám pastilky se zinkem, které jsou k dostání s příchutí citronu nebo medu.


Vývar podpoří vylučování hlenu z nosu.

Jak se zbavit kašle?

Na správné vykašlávání vám pomohou teplé obklady a potírání hrudníku bylinnými mastmi a oleji. Běžně se používá vepřové sádlo, solné obklady nebo eukalyptus či třezalka ve formě esenciálního oleje.

Po aplikaci směsi na hrudník se na kůži vytvoří speciální ochranný film, díky němuž neztrácí kůže tolik vody a účinné látky léčivých rostlin snadněji pronikají do pokožky. Esenciální oleje s eukalyptem zvyšují prokrvení tkání v oblasti hrudníku a tím zvyšují sekreci hlenu a usnadňují vykašlávání.

Elixír v bylinné masti

Léčivá mast, které se lidově říká psí sádlo, nemá se psy nic společného. Jde o speciální mast obsahující kombinaci deseti bylinných výtažků: světlík, měsíček, blahovičník, tymián, jitrocel kopinatý, bez černý, řebříček, violka, sléz, přeslička a vše je spojeno včelím voskem.

Tato mast zmírňuje příznaky spojené s nachlazením, rýmou, kašlem, uvolňuje ucpaný nos a ulehčuje dýchání. Je určena k aplikaci na kůži v oblasti prsou, zad, krku a v okolí nosu a spánků.

Potraviny, co dodají sílu

Při nachlazení byste měla těžká jídla nahradit lehčími. Přidejte do jídelníčku ovoce a zeleninu a nezapomeňte na starou babskou radu o tom, že slepičí nebo kuřecí vývar vždycky jenom prospěje.

Zvýšit imunitu vám pomůže i kysané zelí, červené papriky, špenát a brokolice. Pomoci si můžete i čerstvě nastrouhaným křenem s medem.

Kloktejte a napařujte se

Podrážděný krk zmírní výplachy roztokem vody a soli. Rozmíchejte asi čtvrt kávové lžičky soli ve sklenici teplé vody a vykloktejte. Teplá voda se solí vysušuje sliznici
a zbavuje hlenu.

 Můžete si hlavu sklonit nad mísu s horkou vodou, do níž nakapejte eukalyptus či tea tree, přikryjte hlavu ručníkem a asi 10 min vdechujte. Uleví se vám a bude se vám lépe dýchat.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden