Na podzim nepadá jen listí

Zdá se vám, že máte na podzim plný kartáč vlasů? Nejste v tom sama. Sezonní vypadávání vlasů totiž není žádný mýtus.

Především v říjnu a listopadu padají vlasy více než jindy. Každému člověku jich denně vypadne zhruba 50–100, což je v pořádku a odpovídá to životnímu cyklu vlasu. Ten u žen trvá asi 2–6 let.

Na podzim používejte speciální šampony proti padání vlasů.

Přirozené příčiny

Vlas má tři růstové fáze – první trvá několik let a během ní vlas roste. Druhá trvá asi dva týdny, během nichž vlas přestává růst, ale ještě nevypadává, a třetí je konečná, kdy vlas vypadává a zároveň začíná růst nový. Zhruba 10 % vlasů se vždy nachází ve třetí fázi.

Jenže u většiny žen se v červenci vyskytuje vyšší míra třetí fáze, částečně v důsledku menší produkce melatoninu, kterou způsobuje sluneční záření. To pak má za následek vypadávání vlasů zhruba o 80–100 dní později, tedy právě na podzim. Neplatí to ale plošně, u někoho se období zvýšeného padání vlasů může dostavit kdykoli jindy během roku.

Další viníci

Vlasy jsou citlivý barometr, právě na nich bývá jako první znát, že v organismu něco není v pořádku. Zvýšené padání tak může být i projevem nějaké nemoci, důsledkem stresu, hormonální nerovnováhy či nedostatečné výživy.

Zkušená kadeřnice vám poradí, jak o vlasy dále pečovat doma.

Potřebná péče

Nejen růst, ale i kvalitu vlasů můžete na podzim podpořit. Začněte jídelníčkem s dostatkem živin. Měl by zahrnovat ryby, mléko, mléčné produkty, semínka a libové maso. Také je důležité pít hodně vody, protože ta tvoří 24 % vlasu. Na podzim je ideální čas dopřát si podpůrnou kúru s doplňky stravy pro vlasy, ale i kůži a nehty, se selenem, zinkem a křemíkem.

Pomáhá i kolagen, který vyživuje a regeneruje vlasové folikuly, posiluje strukturu vlasů, a navíc má vliv na tvorbu melaninu, takže může oddálit ztrátu barvy vlasů a nástup šedin. Co se týče vlasové kosmetiky, neuškodí pořídit si šampon, kondicionér a masku speciálně pro růst vlasů.

Dobře fungují i vlasové ampulky, které se vtírají do pokožky hlavy pomocí masáže – ta ji prokrví a ona tak bude lépe připravená pro vstřebání živin. Dobrá je i masáž nasucho. Zajděte si také ke kadeřnici, profesionální péče a nový sestřih dodají vlasům sílu a lesk.

Když nic nezabírá

Výsledky se nedostaví hned, ale postupně asi do tří měsíců. Zpozornět byste ale měla, pokud vlasy vypadávají jen na určitých místech, kde se začínají tvořit lysiny, jestliže padají po celých pramenech, případně po každé úpravě vytahujete z hřebene celé chomáče vlasů.

Pak by příčinou mohla být vážná či méně vážná onemocnění, jejichž řešení patří do rukou dermatologa nebo trichologa.

reklama

Komentáře