Na průjem a nevolnost

Akutní zánět žaludku a střev je velmi nepříjemným virovým onemocněním. Nejčastěji se projevuje průjmem a zvracením. Trvá sice jen pár dní, obvykle týden, o to intenzivnější však je.

Bolest hlavy a kloubů, zvýšená teplota i křeče v břiše. To jsou další projevy tohoto nepříjemného onemocnění. Střevní chřipka nás dokáže zbavit chuti k jídlu a bohužel i pořádně zatočit s naším organismem.

Přesto je možné střevní chřipku zkrátit na dva až tři dny. A to především díky bylinkám a těm správným potravinám.

Pelyňkový odvar

Tím nejlepším pomocníkem z řad bylinek je bezpochyby pelyněk. Obsahuje totiž látky, které dokážou zklidnit žaludek i střeva. Nejúčinnější je ve směsi těch správných bylinek. Připravte si 5 dílů natě pelyňku, 4 díly natě máty, 4 díly natě zeměžluči a stejný díl natě benediktu.

Přidejte 3 díly květu heřmánku, 3 díly plodu jalovce a 3 díly semen ostropestřce. Bylinnou směs promíchejte a dvě polévkové lžíce směsi přelijte půl litrem vroucí vody. Louhujte dvacet až pětadvacet minut, následně sceďte.

Odvar popíjejte během celého dne, klidně i studený. Čaj neužívejte déle než tři dny v kuse. Začněte ho pít už tehdy, pocítíte-li první příznaky střevní chřipky. Tak bude fungovat nejlépe.

Tvarohový obklad

Když vás žaludek bolí natolik, že už nemyslíte vůbec na nic jiného, je čas na obklad. Kus látky, například plínku nebo utěrku namočte do horké vody smíchané s octem v poměru 4 : 1. Obklad přiložte na bolavý žaludek a nechte ho působit aspoň dvacet minut.

Můžete si jej vyrobit i z 200 g nastrouhané cibule, 200 g plnotučného tvarohu a dvou lžic čerstvě nastrouhaného křenu. Zamíchejte, potřete směsí plátýnko a přiložte si jej na břicho.

Co jíst v prvních třech dnech?

Obecně platí, že první den byste neměli jíst vůbec nic, pouze pít. Pokud nemáte rádi čaje ze směsí bylinek, určitě vyzkoušejte alespoň heřmánkový nebo mátový čaj. Druhý den můžete konzumovat uvařenou a jen mírně osolenou rýži anebo kdoule.

Toto byť netradiční ovoce je v českých supermarketech k sehnání čím dál častěji, navíc málokdo ví, že je hotovým přírodním zázrakem. Tvarem připomínají hrušku, ale mají o hodně měkčí dužinu.

Kdoule obsahují spoustu vitaminu B, železo, zinek, draslík i vápník a díky tomu pomáhají při křečích a průjmech. Od třetího dne si zkuste uvařit kuřecí vývar s minimem soli a také si dejte banán.

Pomůže i libeček

Je vám špatně tak, že nemůžete udělat ani krok? Také se vám co chvíli zvedá žaludek a nutkání ke zvracení nabírá na intenzitě? Tím nejrychlejším způsobem, jak si můžete ulevit, je rozžvýkat čerstvý libeček. Pocitu na zvracení se zbavíte téměř okamžitě.

Jakým potravinám se vyhnout?

Po střevní chřipce byste měli týden držet dietu a vyhýbat se zejména červenému masu, mléku, perlivým nápojům, tučným a kořeněným pokrmům a čersvému pečivu.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden