Na skok po Evropě

Vsaďte na výhodné Eurovíkendy

V časném jaru mívají evropské metropole kouzelnou atmosféru. Nejsou tak přeplněná turisty, památky jsou proto dostupnější. A vše kolem vás se probouzí k životu. Tak neváhejte a vzhůru na cesty.

Nezapomenutelné Athény

Dominantou města je Akropolis. S hromadnou vstupenkou se však dostanete i na další památky. Třeba Římskou agoru. Náměstí, které bylo centrem veřejného života a stálo u zrodu demokracie.

V řečnickém koutku, tu bylo možné beztrestně projevit své názory. Ujít si nenechte Dionýsovo divadlo a Hadriánovu knihovnu, Olympeion, chrám boha Dia Olympského nebo Kerameikos. Čtvrť zasvěcená bohu Keramovi, patronu výroby keramiky.

Istanbul výlet do Orientu

Středobodem evropské části Istanbulu je Taksimské náměstí. Vybíhá z něj třída Istiklal Caddesi, plná skvělých restaurací, hotelů a obchodů. Udělejte si čas na návštěvu Paláce Topkapi. Jeho prohlídka i výhled na úžinu Bospor a Marmarské moře stojí zato. Také slavná Hagia Sophia, chrám Boží moudrosti, dnes je tu muzeum. V Modré mešitě, stojící hned naproti, však probíhají modlitby dodnes. Opomenout byste neměli Velký bazar, nekonečné bludiště tisíce obchůdků.

Lisabon starý i moderní

V nejstarší maurské čtvrti Alfama, stojí už od 12. století katedrála Sé de Lisboa. Nejlepší výhled budete mít z hradu svatého Jiří, sídla portugalských králů. Ze čtvrti Belém Vasco da Gama a slavní mořeplavci vyplouvali na své objevné plavby.

Tyčí se zde pevnostní věž Torre de Belém a Památník Objevitelů. Nábřežní čtvrt Baixa je obchodním centrem Lisabonu. Eleganci a luxus hledejte ve čtvrti Chiado. A známá Bairro Alto proslula nočními kluby.

Paříž královna měst

Tepnou města je třída Champs-Elysées a Eiffelova věž. Pro milovníky umění je tu slavná galerie Louvre. Minout byste neměli ani katedrálu Notre-Dame a Pantheon s kryptami,např. Alexander Dumas.

Na Náměstí La concorde spatříte velkolepou fontánu. Svým červeným mlýnem vás už z dálky láka slavný kabaret Moulin Rouge. Přes Pigalle plné nevěstinců a kabaretů se vydejte lanovkou na Monmartre a k bazilice Sacré-Coeur. Odpočinout od ruchu města si můžete v Lucemburské nebo vTuilerijských zahradách či v Boloňském lesíku.

Kodaň za vílou i za zábavou

Zámek Amalienborg, sídlo královny, láká na střídání stráží v beranicích z pravé medvědí kožešiny. Prohlédněte si zámek Christiansborg, sídlo dánského parlamentu a renesanční Rosenborg, který obklopuje nádherná zahrada.

Dánská národní galerie vám nabídne obsáhlou sbírku evropského umění. Tivoli, nejstarší zábavní park na světě, najdete v centru města. Z pěší zóna Strøget se dostanete na nábřeží Nyhavn a na lodičce doplout k soše Malé mořské víly.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama