Nadměrné pocení není banalita

Pokud se někdy v noci zpotíte, bývá to většinou kvůli vyšší teplotě v místnosti nebo tabletkám proti nachlazení. Budíte-li se však často zbrocení potem, může se jednat o příznak vážné nemoci.

Co se týká léků, spoustě lidí způsobují nadměrné noční pocení hlavně antidepresiva. Příčinou také může být i nízká hladina cukru v krvi (hypoglykemie), kterou trpí lidé užívající léky na diabetes.

Kolísavý estrogen

U žen je nejčastější příčinou extrémního nočního pocení nízká nebo kolísavá hladina estrogenu (to je hormon důležitý například pro schopnost početí dítěte), k níž dochází většinou po porodu, při užívání antikoncepce, nebo při menopauze, kdy můžete mít oblečení propocené tak, jako byste seděli v sauně.

Bohužel tento problém vyvíjí větší tlak na nadledvinky, kde jsou stresové žlázy, a to může vést k únavě, depresi a přibývání na váze.

Kdy navštívit lékaře

Nadměrné noční pocení postihuje také nemocné s bakteriálními infekcemi, tuberkulózou, HIV, leukémií a rakovinou. Pro začátek začněte s tím, že nastavíte termostat na nižší teplotu, noste pyžamo z přírodních vláken, zapomeňte na syntetiku a hřejivé materiály.

Hodně pomůže, pokud se večer vyhnete kořeněným jídlům a alkoholu. Pokud ale nic z těchto věcí nepomůže, je na čase navštívit lékaře.

reklama
reklama

Komentáře