Náš jediný syn nám svým chováním zabránil v rozvodu!

Někdy mívají děti více rozumu než jejich rodiče.

Museli jsme se stydět za to, že nás na naše chyby upozornil vlastní potomek.

Syn Matěj je velmi inteligentní chlapec, dnes už vlastně muž. Úspěšně podniká v oblasti internetových technologií a nepřestává nás udivovat tím, jak se mu daří. Já a můj manžel Filip jsme mu ale vděční za jinou věc – za záchranu našeho manželství.

Byl v citlivém období

S Filipem jsme se vzali po našich neúspěšných prvních manželstvích, která byla naštěstí bezdětná. Spolu jsme měli právě jen syna Matěje. Dlouhé roky jsme žili v poklidu, po čtyřicítce jsme si ale přestávali s manželem rozumět. Hádali jsme se dost ostře a nahlas, a to dokonce i před Matějem.

Snažila jsem se mu vysvětlit, že to takhle někdy mezi dospělými bývá. Syn zrovna tehdy procházel citlivým obdobím a nechtěl nic moc rozebírat. Neustále opakoval jedinou věc: že si nepřeje, abychom se rozvedli. Bohužel tomu, k čemu se schylovalo, nebyla jeho slova schopna zabránit. Filip podal žádost o rozvod.

Syn se o tom dozvěděl, i když jsme to chtěli před ním utajit. Reagoval po svém. Zanedlouho poté mi zavolala Matějova třídní učitelka, abych přišla do školy. Se znepokojením mě informovala, že synův syn se velmi zhoršil a že si to nedovede vysvětlit. Do té doby byly Matějovy školní výsledky excelentní. Nyní už měl čtvrtou pětku v řadě.

Dohodu jsme dodrželi

Hned mi došlo, co se děje. Matěj tímhle způsobem protestoval proti tomu, co se odehrávalo u nás doma. Musela jsem si o tom s manželem vážně promluvit. Bylo jasné, že to těžce ponese, protože na Matěje a jeho úspěchy byl vždy hrdý. Nemýlila jsem se, manžel tím byl dost zdrcen.

Navrhla jsem proto dohodu: nebudeme se zatím rozvádět a přestaneme se hádat, dokud Matěj nedostuduje. Pak si můžeme dělat, co budeme chtít. Nakonec to nebylo ani tak těžké. Dohodu jsme dodrželi a Matěj úspěšně odmaturoval i odpromoval. My dva jsme k sobě s Filipem znovu našli cestu a po ní společně kráčíme dodnes.

Dana H. (62), Liberec

reklama
reklama

Komentáře