Nasušte si bezinky na zimu

Černý bez byl jednou z  nejoblíbenějších bylin lidového léčitelství. Poznáte ho v této době na dálku podle ptáků, kteří na keř, obtěžkaný plody, pořádají hromadné nálety.

Tento keř se dá pro léčebné účely využít opravdu celý, jak mladé jarní výhonky, tak květy, kůra, listy i kořen.Z bezu můžete vyrobit různé sirupy, limonády nebo čaj. Z plodů se běžně vyráběla povidla, bezinkový likér nebo víno. Listy se používaly na léčbu kloubních potíží jako obklady, a podobně se z kořenu vyráběly odvary.Bezinky mají především protizánětlivé účinky. Bezová šťáva a plody, ale i čaj z kůry a květů jsou osvědčené domácí léky proti nachlazení. Pověry a legendy o bezince praví, že v bezovém keři sídlí duchové, kteří se mstí za zlo, které bylo spácháno v jeho v okolí.Proto se často vysazoval kolem chalup a stodol, aby se zlí lidé zalekli pomsty duchů. Žvýkáním bezové větvičky se zmenší bolest zubů, bezinky zahání horečku a léčí bradavice. Do bezového keře také prý nikdy neuhodí blesk.

Chrání proti nachlazení

Právě teď bude plodů bezu všude dostatek a stojí za to si jej natrhat do zásoby. Je to účinný detox, který vám pomůže zbavit se usazených jedů. Bez je močopudný, působí proti zadržování tekutin, čistí ledviny a močové cesty.Zlepšuje pružnost cévních stěn a snižuje krevní tlak. Ideální je bezinky nasušit. Nejdříve je sušte na slunci a když zaschnou, dosušte je v troubě. Sušené plody bezinky, stejně jako plody borůvek, staví velice silné průjmy.Účinné jsou zejména při nachlazení, v dobách chřipkových epidemií, pomáhají při bolestech hlavy a silné migréně. Čerstvé plody jsou mírně jedovaté, ale tepelná úprava či sušení jed neutralizuje. .

reklama
reklama