Naučme se spát lépe

Na poloze tentokrát opravdu záleží

Kvalitní spánek je důležitý pro naše fyzické i psychické zdraví. Ovšem ani ten nám nemusí pomoct, pokud pro spánek nezvolíme tu správnou polohu.

Někdo se ve spánku sotva pohne, jiný změní pozici párkrát za noc, další se převaluje ze strany na stranu. Naučte se spát lépe!

Víte, jak usínáte?

Při usínání se obvykle uvelebíme tak, aby nám to bylo příjemné a jak jsme si zvykli. Je to ale v pořádku? Pokud se ráno cítíte spíš jako zmlácení než osvěžení, zkuste to jinak.

Poloha při spaní má totiž velký vliv nejen na bolesti zad, ale také na celkové zdraví. Přitom jde skutečně jen o zvyk, a proto se můžete naučit spát lépe a kvalitněji.

Nedbejte na to, jestli vám to hned zpočátku nepůjde, stačí vytrvat. A jak na nás tedy různé polohy působí?

Spaní na zádech prospívá i kráse vaší pleti.

Na zádech

Tato poloha je nejpřirozenější a nejlepší polohou pro zdravý spánek. Páteř při ní zůstává napřímená, neměla by se zbytečně prohýbat. Při spaní na zádech nejsou utlačovány vnitřní orgány, což pomáhá dobrému trávení.

Pro ženy má tato poloha ještě příjemné bonusy. Pomáhá předcházet tvorbě vrásek a udržovat pevné poprsí.

Zkuste takhle usínat, a pokud se během noci probudíte na boku, přetočte se zpátky. Jedinou nevýhodu má pro lidi kteří chrápou, chrápání v této poloze bývá nejintenzivnější. Ale to se dá řešit jinými způsoby.

Na břiše

Setrvávat při spaní na břiše odborníci nedoporučují. V této poloze člověk obrací hlavu na levou nebo pravou stranu, aby se mu dobře dýchalo, a právě to může časem způsobit velké bolesti krční páteře a zad. Dochází při tom také ke zvýšenému tlaku na klouby, podporuje to rychlejší vznik vrásek a co se týká pevnosti poprsí, působí na něj váha celého těla, což není nic příjemného.

Před spaním nezapomeňtevždy ložnici dobře vyvětrat.

Spaní na boku

Poloha na boku je docela v pořádku. Pokud spíte s rovnýma, nataženýma nohama a rukama podél těla, zůstává tak páteř v optimální poloze. Abyste se tak ale ráno probudili čilí a bez bolestí, je potřeba pořídit si vhodný anatomický polštář, který poskytne krční páteři správnou oporu a uvolnění během spánku.

Důležité je také  to, na kterém boku spíte. Rozhodně je vhodné spát na levém boku. Při tom se přirozeně uvolní dýchací cesty, žaludek (většina lidí ho má víc vpravo), pomáhá to střevním pohybům a zmírňuje problémy s pálením žáhy.

Spaní na levém boku je také nejlepší spánkovou polohou při hypertenzi, protože snižuje krevní tlak na cévy, které vracejí krev do srdce. Tato poloha se také doporučuje u lidí, kteří chrápou nebo trpí spánkovou apnoe, tedy krátkými zástavami dechu při chrápání.

Co ještě pomůže

Poloha při spaní je individuální záležitost, o které rozhoduje nejen zdravotní stav, ale také anatomie těla či nároky na pohodlí. Neméně důležitá je také správně zvolená matrace a polštář, které vám mohou pomoci zajistit co největší pohodlí.

Ani spaní na zádech či levém boku na staré rozvrzané posteli s příliš tvrdou, nebo naopak příliš měkkou matrací vám potřebné osvěžení během spánku nepřinese.

Dobré rady

• Někdy stačí koupit si jen takzvanou vrchní matraci a položit ji na tu stávající.
• Lépe usnete v dobře vyvětrané chladnější místnosti bez elektroniky − mobil si k hlavě na noc nedávejte.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden