Naučte se říkat NE!

Tři stupně odmítání Kolikrát denně nedokážete odolat pokušení v podobě jídla, či slev v obchodě a neřeknete NE, přestože to tak vnitřně cítíte? Takže je nutné začít u sebe. Znamená to vždy se zeptat sama sebe: Opravdu to chci? Nebo ne? A když ne, tak prostě NE! Druhý stupeň je naučit se říkat NE cizím lidem.

Když chcete 15 deka šunky, tak se nebojte říct, že 20 už je moc! Nejhůře se ale slůvko NE říká naším nejbližším: dětem, partnerovi nebo přátelům. Nemusíte všem vycházet vstříc za cenu vlastního popření.

Důležité je vědět, jestli to, oč jste žádaná, chcete nebo ne. Žádné Možná a Snad! Neříkejte žádné MOŽNÁ či SNAD, pokud už vnitřně víte, ale je vám to hloupé říct narovinu. Přímá odpověď šetří čas i energii oběma stranám.

Říci jasné ANO i jasné NE, pevným hlasem a laskavým pohledem, je skutečně umění. Laskavé NE se dá opakováním nacvičit. Vám to posílí sebevědomí a v druhých lidem mínění, že jednáte fér. Řekněte NE laskavě Vždy jasně řekněte, co cítíte, případně že potřebujete čas na rozmyšlenou.

Pokud však už vnitřně víte, nemlžte. Je potřeba ubezpečit druhého, že neodmítáte jeho jako člověka, ale jen jeho prosbu. Bojíte se, že svým rozhodnutím NE zkomplikujete druhému život? Máte strach, že vás druhý taky odmítne, že vám to oplatí? Uvědomte si, že nejste zodpovědná za druhé.

Když budete spokojena se svými rozhodnutími, budete fér i k sobě. A to je ze všeho nejdůležitější..

reklama
reklama