Moje sladké tajemství

Naučte se správně snížit teplotu

Máte-li horečku, znamená to, že organizmus mobilizuje síly a bojuje proti nemoci. Nejčastěji jde o infekci. Zejména v zimních měsících to nejčastěji bývá chřipka nebo prochladnutí. Vážnější pak může být zápal plic nebo zánět průdušek.

Horečka vs. teplota Podle lékařů je třeba rozlišovat, o jak vysokou teplotu jde. Stav nad 38 °C se považuje za horečku, stav nižší za zvýšenou teplotu. Při zvýšené teplotě není třeba hned sahat po lécích.

Při horečce, která přináší zdravotní rizika, je pak dobré teplotu snižovat. Třeba různými léky.

Pitný režim je základ

Z fyziologického hlediska je horečka vlastně nakumulované teplo a jediný způsob, jak se ho nemocný může zbavit je, že se řádně vypotí. Aby měl pot z čeho vzniknout, je zapotřebí dostatečné pít.

Ostatně léky proti horečce pomáhají jen tehdy, když má tělo dostatek tekutin. Proto je pitný režim důležitý.

Co vlastně pít?

Podle lékařů je nejlepší pít čistou vodu, dobrá je též převařená, či odstátá. Naopak vhodné nejsou různé slazené nápoje nebo ovocné šťávy a džusy. Pokud máte chuť na čaj, dejte si neoslazený černý čaj.

Vyhněte se také bylinkovým čajům. Jestliže nemáte rádi jen čistou vodu, lze ji ochutit kapkou citronové šťávy. Ta vám nijak neuškodí, ba naopak. Kdy léky nezabírají Nejčastější příčinou je dehydratace. Lékaři jsou rádi, že tento fakt už je již v podvědomí veřejnosti a senioři a malé děti pijí dostatečné množství tekutin.

Ne vždy to ale stav člověka dovolí (zvracení, mrzutost…) a ne vždy se konzumují vhodné tekutiny. Nejlepší je pít čistou vodu. U dítěte ve věku do 6 měsíců pak dbejte na to, aby byla vždy převařená a odstátá. Pomůžou infuze Pokud není možné zvýšit příjem tekutin běžným způsobem, je nutná hospitalizace v nemocnici a přísun tekutin zajistit infuzemi. Není vyloučeno, že by časem došlo k vyléčení i bez hospitalizace.

Velká horečka není choroba, pro její snižování je třeba hledat a léčit její příčinu. Poddávkování léky Dalším důvodem, kdy můžou selhat léky proti teplotě, je poddávkování. Běžná dávka se pohybuje kolem 10 mg na kilogram tělesné váhy člověka.

Výrobce léků však dodává k balení odměrku, kde jsou doporučené dávky cca o 2 až 3 miligramy na kilogram tělesné váhy nižší. Lidé tedy často nevědí, že se poddávkovávají. Čemu se vyhnout Studené obklady, přikládání brambor na zápěstí a podobné metody nejsou účinné.

Též podávání léků na snížení teploty a následný teplý zábal není doporučeno. Mohlo by dojít k přehřátí organizmu.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden