Navštivte chorvatské ostrovy

Jsou blízko, nestojí moc peněz a je tu božsky

Pobyt na ostrově má své specifické kouzlo. Nadchne vás nádherný výhled na otevřené moře, ovívat vás bude stále svěží vánek a místní obyvatelé vám nabídnout svou pohostinnost. Chorvatsko má mnoho krásných ostrovů. Vyzkoušejte aspoň některý z nich.

Korčula má dlouhou historii

Pobřeží ostrova je dost členité. Největší záliv je Vela Luka se stejnojmenným letoviskem. Ostrov byl obydlen již dávno. V Lumbardě, v okolí Blata a v Potirně se dochovaly pozůstatky řeckého osídlení.

Ve Vela Luce a na Pelegrinu jsou památky z římské doby. Hledáte-li klid, zajeďte do rybářského městečka Prigradica. V přímořských střediscích Korčula, Vela Luka a Lumbarda zase najdete mnoho rozptýlení. Ve vnitrozemí vás čekají krásné vinohrady a olivovníkové háje.

Krk největší ostrov Jadranu

S pevninou je spojen unikátním mostem i řadou lodních linek. Jsou tu cyklistické trasy i stezky pro turisty, krásné pobřežní, středověké hrady i mnoho jeskyní. Najdete tu i dvě sladkovodní jezera Ponikve a Omiško.

V městečku Baška s krásnou pláží, obklopeném vinohrady a olivovými háji, se v kostele Sv. Lucie nachází 900 let stará Bašćanská deska. Jde o nejstarší písemnou památkou chorvatské kultury. Za návštěvu stojí město Krk obklopené hradbami z římské doby.

Pag s vůní sýra

Letovisko Mandre má oblázkové pláže, Stará Novalja písečné. Potočnica s malou písečnou pláží je oblíbená především mezi milovníky klidu, samoty a šnorchlování. Na ostrově nezapomeňte ochutnat Pažský sýr „Žigljen“. Má pikantní chuť, zvláštní vůní a je uznávaný gurmány po celém světě.

Na Brač

Brač byl osídlen již v paleolitu. Svědčí o tom nálezy z jeskyně Kopačina. Najdete tu také celkem 19 raně románských kostelíků. Park přírody Sutivan je ideálním výletním místem, ve kterém se návštěvníci mohou uvolnit a odpočinout v přírodě. Ve vnitrozemí Brače se najdou místa, která si zachovala "starý" vzhled a způsob života.

Hvar voňavý ostrov

Mimo hojně rostoucí macchii tu roste také mnoho divokých aromatických bylin jako šalvěj, fenykl, oregáno, kopr, mateřídouška, levandule nebo rozmarýn. Vonné oleje z rozmarýnu a levandule se na Hvaru vyráběly už v 16.

století. Lány levandule uvidíte kolem vesnice Brusje v severozápadní části ostrova nebo také kolem obce Humac. Mnoho rostlin, které se na Hvaru vyskytují divoce, je také k jídlu - např. chřest, řepa nebo čekanka.

Olivový olej z ostrova je vyhlášen svou kvalitou. Nechte se okouzlit atmosférou romantického města Hvar nebo si dopřejte pohostinnost letoviska Jelsa. Množství historických památek v osadě letoviska Stari Grad.

reklama
reklama