Nebezpečí žloutenky koncem léta roste

Češi si vozí tuto nemoc z cest poměrně často. Ani prvotřídní hotel totiž není zárukou, že si ji z dovolené nepřivezete.

Naše země se řadí mezi středně rizikové. Není tedy důvod ohrnovat nos nad poměry v zemích na jihu Evropy, jako je Chorvatsko, Řecko či Bulharsko. Jsou na tom podobně jako my. Jak se nemoc projevuje? Žloutenka se může ohlásit až šest týdnů po nákaze horečkou, slabostí, nevolností a silnými bolestmi hlavy. Zežloutnutí kůže a očního bělma nebývá vždy pravidlem. Pacienta čeká dlouhá rekonvalescence - půl roku bude muset omezit fyzickou aktivitu, dodržovat přísnou dietu, nechodit na slunce a nepít alkohol. Žloutenek je více typů a ke každé můžeme přijít jiným způsobem.

Každou „chytnete“ jinak

Ke žloutence typu A přijdete konzumací nedostatečně uvařeného jídla, zmrzliny, syrových mořských plodů, ovoce a neloupané zeleniny, na vině může být i led přidávaný do nápojů z kontaminované vody. Žloutenku typu B a C můžete získat při tetování, piercingu, nechráněném sexu nebo skrze kontaminovanou krev. U žloutenky typu D a E jde o výhradně importované onemocnění ze zahraničí, které se přenáší stejně jako typ A.

Nemoc špinavých rukou?

Není tomu tak! Nakazit se může i velmi čistotný člověk ve čtyřhvězdičkovém hotelu, a to klidně kdekoliv v Evropě. Virus typu A je velmi odolný a vysoce infekční. Očkování proti hepatitidám A a B patří proto mezi doporučená očkování a lze ho považovat za cestovatelský základ, protože žloutenky jsou rozšířené na celém světě.

Jak nedostat žloutenku?

K přenosu viru hepatitidy A stačí dotknout se infikovaného předmětu a poté úst. Držadlo v autobusu, tlačítko na bankomatu, nebo nákupní vozík? Tady všude přežije virus bez problémů několik týdnů. Naproti tomu žloutenka typu B se přenáší tělními tekutinami. Pozor by si cestovatelé měli dávat v kosmetických salonech: stejně jako u lékařských zákroků nebo zubních ošetření. Nejčastěji se ale hepatitida B šíří při nechráněném sexuálním styku.

.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden