Nebezpečná znaménka

Máte-li na tváři či někde na těle podezřelé znaménko a uvažujete o jeho odstranění, nastala nejvhodnější doba. Na jaře a v létě se totiž kvůli intenzivnímu slunci zákroky nedoporučují.

Kontrola je nutná

Na mateřská znaménka si musíte dávat pozor, protože se v průběhu let mění a v některých případech z nich může vzniknout i zhoubný melanom. Kontrolovat je třeba především znaménka, která vznikají až během života a jsou nenápadná.

Ta vystouplá bývají ve většině případů nezhoubná. Dermatologa určitě vyhledejte, když znaménko či pigmentovou skvrnu mechanicky poškodíte, když zvětšuje svou velikost (nad 6 mm), mění tvar nebo barvu, svědí nebo krvácí či mokvá.

Způsoby odstranění

Chirurgické vyříznutí

Znaménko se znecitliví anestetikem a po 10 minutách se odstraní skalpelem. Kůže se sešije a operované místo přelepí náplastí. Je to bezbolestné a trvá to maximálně 15 minut. Součástí zákroku je vyšetření odebrané tkáně na nádorové bujení.

Vypalování laserem

Laser s použitím CO2 odpaří vrchní vrstvu pokožky a zároveň zacelí drobné ranky a cévky ve spodní vrstvě. Zákrok trvá 10–15 minut a jizva po něm nebývá. Po dobu hojení nechoďte do sauny, bazénu a nenavštěvujte posilovnu. Na 3–6 měsíců také musíte zapomenout na solárium a opalování, mohly by se vám vytvořit pigmentové skvrny. Pokud budete na přímém slunci, chraňte pokožku krémem s vysokým UV faktorem.

reklama
reklama

Komentáře