Nebezpečné ledvinové kameny

Nejběžnějším onemocněním ledvin, které nejen dokáže značně znepříjemnit, ale dokonce i ohrozit život, je urolitiáza neboli ledvinové kameny.

Ledvinové kameny se vám můžou udělat, když přijímáte málo tekutin. Tělo pak produkuje moč s vyšší koncentrací minerálních látek a odpadních produktů, z nichž se mohou tvořit krystaly a z nich kameny. Ty zraňují sliznici, takže krvácí, nebo mohou ucpat močové cesty, což obvykle vede ke vzniku infekce, zánětu ledvin a v nejhorším případě k jejich selhání.

Co pomáhá?

Denně piijte nejméně 2 litry vody a minerálek. Tekutiny pomohou naředit moč, a tím výrazně snížit riziko vzniku urolitiázy. Přírodní minerálky by měly mít nižší až střední obsah minerálů. Vhodný je také pomerančový džus.

Naprosto nevhodné zato jsou kolové nápoje a nápoje s obsahem cukru. Nedoporučuje se ani pití piva vzhledem k vysokému přísunu energie, a tím zvýšenému vylučování kyseliny močové v moči. Důležitá je i správná strava.

Jíst byste měli hodně zeleniny a jídlo musí obsahovat hodně vlákniny, přiměřené množství vápníku, ale omezený příjmem živočišných bílkovin a soli.

Pryč s nimi

Způsobů jak kameny odstranit je několik. Ty do velikosti 2 cm se mohou rozdrtit rázovou vlnou. Zbytky pak odcházejí přirozenou cestou ven.Tato metoda se provádí bez narkózy, po zákroku, který trvá asi 60 minut a nebolí, žádnou jizvu nemáte. Bohužel není vhodný pro pacienty s vážnými deformitami páteře, pro velmi obézní lidi, nebo jsou-li kameny odolné vůči drcení rázovou vlnou.

Větší kameny se odstraňují operací v narkóze. Přes kůži na boku se do ledviny zavede nástroj, který kámen rozdrtí a jemná drť se odsaje ven. Trvá to necelou hodinu, jizva má 1 cm a v nemocnici si poležíte 5 dní. V celkové narkóze se provádí také zákrok, při němž se přes močovou trubici do močového měchýře a dále do močovodu nebo vývodného systému zavede operační nástroj a kámen se vcelku nebo po částech vytáhne ven. Během několika dní po operaci jdete domů.

reklama
reklama

Komentáře