Nechte se omámit vůní lipového květu

V posledních letech se lidé naštěstí při léčbě běžných neduhů znovu obracejí k přírodě. A je to tak dobře. Vždyť některé léky mají spoustu vedlejších účinků a jejich užívání připomíná vyhánění čerta ďáblem.

Protože nemocní, kteří mají třeba jen banální nachlazení, touží po rychlém uzdravení, sahají okamžitě po dostupných lécích. Neuvědomují si však, že léky obsahující třeba paracetamol sice přinesou okamžitou úlevu, zároveň ale při dlouhodobějším užívání poškozují játra.

Přitom zrovna toto onemocnění se dá výborně léčit s pomocí bylinek. Stačí, když budeme už teď, v létě, myslet na to, že než se nadějeme přijde podzim, a s ním i otravné nastuzení.

Lípa zažene křeče i záněty

Vždyť nám nic nebrání, abychom se vyrazili na procházku a nasbírali si a nasušili pár léčivek do zásoby.

Teď v červnu se můžeme vypravit třeba pro květy lípy srdčité a velkolisté. Obě mají podobné účinky a nám se budou hodit při zánětech horních cest dýchacích spojených s teplotou, protože dokáží podpořit pocení.

Navíc dokáží rozpustit hleny v těle a zmírnit nepříjemné křeče. Rovněž dobře hojí záněty, ochraptělé hlasivky, podporují činnost žaludku a vylučování žluči.

Pomůže při infekcích a nachlazení

Lipový čaj proto pijeme při nachlazení, rýmě, kašli, zánětu průdušek, při infekčních a horečnatých onemocněních. Užíváme ho také při žaludečních potížích, onemocnění močového měchýře, močových cest i ledvin. Dobře nám poslouží nejen při menstruačních nebo žaludečních křečích, ale i při obyčejné únavě. Při zánětech v ústní dutině kloktáme vlažný neslazený lipový čaj.

Jak na sběr a sušení

Pokud si lipový květ nechceme kupovat v lékárně, ale vypravíme se pro něj do přírody, musíme při sběru pamatovat na několik důležitých věcí. Květy sbíráme za teplého a slunečného dne ještě dřív, než se plně rozvinou, a trháme je společně s listem.

Měli bychom je sušit ve stínu, nebo v teplé místnosti, kde teplota nepřekročí 35°C. Správně usušený květ, který si zachoval svoji barvu a příjemnou vůni, pak skladujeme v dobře uzavřených papírových sáčcích, nebo ve sklenicích.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden