Nedokážu nic nedělat a otravuji tím život všem

Celý život jsem byla zvyklá pracovat. Dnes v důchodu nedokážu jen tak odpočívat. Dcera mě kvůli tomu doma nechce a zeť mě má plné zuby.

Dcera žila jen se mnou, její táta od nás odešel, když jí byly dva roky.Našel si jinou ženu. Občas poslal dceři pohled k narozeninám a mně peníze, které mu soud určil, a to bylo vše. O žádného jiného muže jsem nestála. Našla jsem se ve své práci, v mužském kolektivu jsem to neměla jednoduché a abych obstála, zakázala jsem si jakoukoliv slabost.Kdykoliv jsme byly s dcerou spolu, věnovala jsem se jí na sto procent. Byla jsem vždycky dost akční, ráda sportovala, dokud mě nezačala bolet kolena. Když dcera odešla z domova, vzala jsem to v pohodě. Vídaly jsme se, jak jen to šlo, volaly si téměř denně.Já měla svůj život, ona svůj, ale obě jsme o sobě věděly.

Náhle bez práce

Před dvěma lety se všechno změnilo, v práci se mi udělalo špatně. Musela jsem na vyšetření, kde zjistili, že jsem prodělala infarkt.Naštěstí jsem se z toho dostala, ale rozhodla jsem se, že je čas jít do důchodu. Už jsem pár let přesluhovala. Zpočátku to šlo, přestavěla jsem pokoje, nechala vymalovat, v bytě jsem se vypořádala s dlouho odkládanými resty.Pak jsem se nějakou dobu věnovala knížkám, které jsem měla nahromaděné, že je jednou přečtu. Ale jak plynuly dny, týdny, začala jsem zjišťovat, že každý den je stejný a já se nudím. Napadlo mě, že se budu starat o dcerku a její rodinu.Že jim budu vařit a uklízet. Denně jsem jí volala, jak se má, co dělá, co bude dělat a jestli nechce přijet na návštěvu – nebo já že bych přijela…

Vydařená dovolená

Zeť, který mě měl rád, dostal nápad, že mě vezmou s sebou na dovolenou.Moc jsem se těšila, jak si to společně užijeme. Vyrazili jsme k moři před hlavní sezonou, a i když moje dcera se zetěm nejsou plážoví povaleči, tuto dovolenou chtěli nejspíš tak pojmout - pár dní na sluníčku u moře a dostatek dobrého jídla a pití.Já tam ale byla vyloženě otrávená. Nemohla jsem to vydržet, jen tak ležet na pláži nebo u bazénu pod deštníkem, tak jsem začala vymýšlet, kam všude bychom se mohli vydat. Dva dny jsem je honila po okolí, až se třetí den vzepřeli, že nikam nepůjdou.Ten den jsem celé odpoledne přemýšlela, co dělat, chodila po areálu sem a tam, až mě oslovila nějaká skupinka cizinců.

Konec dobrých vztahů

Slovo dalo slovo a já s nimi vyrazila do víru nedalekého města.A řekla si, že ty dva na hotelu vytrestám. Vydržela jsem v městě až do rána a pak se dala sama z přístavu na výlet lodí a nezvedala mobil. Když jsem se vrátila k večeru na hotel, byli všichni, včetně delegáta, naprosto zděšení.Já se zlobila zase na ně, že takové krásné dny promarní válením. Nakonec jsme si dovolenou neužil nikdo. A zeť mi nakonec řekl do očí, že mě má plné zuby. Otrnulo mi, cítí se zdravá a nevytížená. Byla jsem zvyklá být celý život pod tlakem, tak teď nevím, co mám dělat.Nejspíš budu muset někam nastoupit na částečný úvazek, abych naše dobré vztahy s dcerou a zetěm zase napravila.

Vilma (67), Praha.

reklama
reklama