Nehty prozradí, co vám schází

Pod vrstvou laku se mohou skrývat příznaky nemoci NEHTY PROZRADÍ, CO VÁM SCHÁZÍ Nehty a jejich kvalita jsou vizitkou každého z nás. A můžou nám někdy dost napovědět, jak jsme na tom s celkovou kondicí a zdravím.

Co různé změny na nehtech znamenají? A kdy už jde o vážné problémy, které byste měli ihned řešit? Hrbolky, rýhy, roztřepení. Všimli jste si na svých nehtech náhlých změn? Zhoršila se vám jejich kvalita? Více se lámou, změnily barvu, strukturu či tvar, objevily se na nich skvrny nebo rýhy? Známky špatného zdraví nebo vnitřních poruch se mohou projevit právě na nehtech.

Existuje řada faktorů, které mají na kvalitu nehtů vliv – hormonální změny, počasí, stres či nemoc. Obecně platí: čím menší a kratší nehty, tím víc má jejich majitel sklon k srdečním poruchám čím jsou lámavější, tím horší je nebo bude stav kostí jejich majitele lámavé nehty také naznačují některou z nemocí štítné žlázy.

Právě nemoc či stres mohou zpomalit, nebo dokonce zastavit jejich růst. Nehty pak ukážou na choroby jater, plic i srdce, poznat se podle nich dá i rakovina! I když diagnostika vycházející ze stavu nehtu nemůže nahradit odborná lékařská vyšetření, je určitě dobré zpozornět a zamyslet se nad tím, jestli vám organismus něco nenaznačuje.

Žluté či namodralé nehty Zažloutlé nehty mívají silní kuřáci. Nejobvyklejší příčinou zažloutnutí nehtů ale bývá mykóza (plíseň), která postihuje hlavně nehty na nohou. Pokud se neřeší, nehet vyrůstá poškozený, začne se lámat a třepit, může dokonce i slézt.

Léčení nehtové mykózy je běh na dlouhou trať a určitě se vyplatí zajít ke kožnímu lékaři, který vám doporučí odpovídající léčbu. Namodralý nádech zas může signalizovat, že vaše tělo nemá dostatek kyslíku.

Může se tak projevovat plicní onemocnění, jako je například zápal plic. Modré nehty mají i lidé s nemocným srdcem. Bílé nehty se skvrnami Příliš bledé nehty jsou obvykle jen znakem stárnutí. Způsobuje je ale i špatná výživa či dokonce podvýživa, která se opět stává běžným problémem.

Mohou však znamenat i některé vážné nemoci, jako je chudokrevnost, srdeční nedostatečnost případně cukrovka. Pokud jsou nehty celkově bílé, jen s tmavšími skvrnkami, nechte si pro jistotu vyšetřit játra, zda se nejedná o některý z druhů žloutenky či jiné jaterní onemocnění.

Hrubé, hrbolaté a roztřepené Pokud povrch nehtu máte hrubý a hrbolatý, může jít o jeden z časných příznaků lupénky nebo zánětlivé artritidy. Právě lupénka v celých deseti procentech případů začíná právě na nehtech.

Suché, lámavé a třepící se nehty mohou mít souvislost s onemocněním štítné žlázy nebo můžou naznačovat zánět v organismu. Rýhy, zakřivení a prohnutí Příčné rýhy na nehtech bývají důsledkem špatné výživy či dlouhotrvajícího onemocnění.

Také podélné rýhy naznačují problém v oblasti zažívacího systému. Pokud jsou nehty lžičkovitě prohnuté, znamená to, že máte v těle nedostatek železa a trpíte chudokrevností. Pokud na hranici nehtu a nehtového lůžka objevíte bouli a nehty se začnou křivit a jsou oblé, může to být známka onemocnění jater nebo ledvin Pozor na tmavou skvrnu! Pokud se pod vaším nehtem objevil tmavý až černý pruh a víte, že skvrna nevznikla následkem úrazu, a tedy postupně neodrůstá, je nutné okamžitě vyhledat lékaře.

Může jít totiž o příznak melanomu, jednoho z nejnebezpečnějších typů rakoviny kůže.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden