Můj čas na kafíčko

Nejkrásnější rozhledny - Česko

Venku je krásně, svítí slunce a to láká na výlety do bližšího i dalekého okolí. Pokud se rádi rozhlížíte do krajiny, ideální jsou samozřejmě rozhledny. Které jsou u nás ty nejkrásnější a nejzajímavější?

Nejspíš vůbec nejznámější naší rozhlednou je ta v Praze na Petříně, která se tyčí dokonce ještě i nad Pražským hradem. Byla postavena v roce 1891, a to jako volná kopie pařížské Eiffelovy věže (v poměru 1 : 5).

Vede na ni 299 schodů a rozhled z ní je nejen na celou Prahu, ale za jasného počasí na celé střední Čechy. Nachází se tu také Zrcadlové bludiště, které je zajímavé hlavně pro děti. Vstupné činí za obě pamětihodnosti 210 Kč. Na Petřín jezdí rovněž lanová dráha, ale nyní je až do 6. dubna mimo provoz.

Úžasné výhledy do okolí

Nedaleko Kutné Hory se nachází rozhledna Vysoká, která je přístupná jen za dobrého počasí. Do konce dubna je otevřena pouze po předchozí domluvě pro skupiny. Dojedete k ní autem po polní cestě od obce Mezholezy, možný je ale i pěší výšlap z osady Vysoká nebo Miskovice.

V obou případech vás čeká přijatelná, asi kilometr dlouhá cesta. Atraktivní je i rozhledna Špulka na Benešovsku. Nachází se v nadmořské výšce 530 metrů a s anténou činí její výška 48 metrů.

Na vrchol se dostanete po 150 točitých schodech. K dispozici jsou tu hned dvě vyhlídkové plošiny. Lákadlem je také Ptačí naučná stezka, vedoucí k rozhledně od parkoviště v obci Lbosín.

Krkonošský skvost

Stezka korunami stromů se nachází v srdci majestátních lesů Krkonošského národního parku. Od dubna do května je zde otevřeno denně od 9.30 do 18.00 hodin. Najdete tu naučné zastávky, ale i adrenalinová zákoutí, nicméně se zaručenou stoprocentní bezpečností.

Pro děti i dospělé je zde také 80m tobogán. Zajímavá je i podzemní expozice. Podobně monstrózní je rovněž Stezka v oblacích v Dolní Moravě. Návštěvníkům umožňuje projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy Jeseníků.

Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1116 m. Odvážnější mohou k cestě dolů využít úžasný nerezový tobogán s okénky.

Ocelová paráda

Na nejvyšší hoře Jizerských hor Smrku se nachází stejnojmenná ocelová rozhledna. Z rozhledny, na kterou se dostanete zdoláním 91 schodů, je vidět na Krkonoše, Lužické hory, Ještěd či Bezděz.

V Beskydech je rozhledna Velký Javorník, z jejíhož vrcholu je možné dohlédnout až do Jeseníků či na Oderské vrchy.Je tedy rozhodně z čeho vybírat a co objevovat.

Rozhledna Babylon

Rozhledna Babylon u Náměště nad Oslavou je jedna z nejstarších a nejkrásnějších rozhleden v naší zemi. Má velmi zajímavé architektonické řešení a fresky se znameními zvěrokruhu ve vyhlídkovém patře rozhledny.

Uvnitř věže je 105 dubových točitých schodů, po nichž se vystoupá do vyhlídkové místnosti, která je 18 metrů nad zemí. Z vyhlídky je možné si vychutnat rozhledy do malebné krajiny Vysočiny či pohled na Jadernou elektrárnu Dukovany a okolní obce.

Při dobré viditelnosti je možné vidět i Pavlovské vrchy, Bílé Karpaty a výjimečně i vrcholky Alp a rakouské hlavní město. Rozhledna je dostupná z příjezdové silnice z Kramolína do Mohelna.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden