Můj kousek štěstí

Nejkrásnější skalní města

Za takovými místy nemusíte jezdit daleko. V Čechách i na Moravě najdete mnoho skalních měst, která jsou obklopena fascinující přírodou s kouzlem divočiny.


Kokořínsko

Skalní hříbci v lese

Celé údolí Kokořínska je zajímavé velmi nezvyklými skalními útvary. Vypadají jako obří hříbci v lese a říká se jim Pokličky. Takový pohled se vám jinde v naší zemi nenaskytne. Nejkrásnější Pokličky naleznete v údolí pod známým loupežnickým hradem Kokořín. Nazývají se Mšenské Pokličky.

Kilometr západně od Vojtěchova pak můžete vidět stejně zajímavé Jestřebické pokličky. Další útvary podobné pokličkám najdete také na okraji skalního hřbetu u Bukovce, a dále mezi Doksy a Mimoní. Pokličky patří k velmi vyhledávaným turistickým objektům.

Navíc Kokořínský důl nadchne svou atmosférou naprosto každého. Zejména nyní v květnu, kdy malebné chaloupky a rozkvetlé stromy vytvářejí doslova iluzi pohádky. Pokud se vypravíte do těchto míst, vydejte se nejlépe po modře značené turistické značce od Mšena směrem k Jestřebicím a Vidimi.

Adršpašské skály

Chrámové stěny

Adršpašsko-teplické skály jsou doslova skalním rájem. Jsou jedny z nejrozsáhlejších skalních měst u nás, nachází se v severovýchodních Čechách, kousek od hranic s Polskem. V Adršpašských skalách najdete až 80 metrů vysoké skalní stěny, hluboké soutěsky, vodopád i krásné pískovcové jezírko.

Velmi zajímavé skalní útvary nesou jména jako například Milenci, Starosta a Starostová či Krakonošův zub. Zatímco Adršpašské skály jsou hojně navštěvované, do sousedních Teplických skal, které od Adršpachu odděluje Vlčí rokle, už zavítá podstatně méně návštěvníků. Trasa je zde sice náročnější, ale zato vás tu čeká zážitek mnohem tajemnější. Proto se v těchto skalách natáčela řada pohádek.

Jejich klenotem jsou Chrámové stěny, které jsou vyhledávané především horolezci. Jen málokde na světě můžete obdivovat tolik skalních útvarů na malém prostoru, a přitom se procházet tak zachovalou přírodou.

Pravčická brána

Divoké labyrinty

Pravčická brána a Jetřichovické stěny sice nejsou skalním městem v pravém slova smyslu, ale protože se jedná o jedinečné skalní útvary, je třeba se o nich zmínit. Pravčická brána je klenotem Českého Švýcarska, je největší přirozenou skalní bránou v celé Evropě.

Nabízí řadu krásných výhledů na skalní most i na okolní Křídelní stěny. O pár kilometrů dál se v Jetřichovicích ukrývá další skvost. Soustava skal uprostřed panenské přírody, kterou si oblíbili krajinářští fotografové z celého světa. Zkuste svůj fotografický um i vy. Východy slunce jsou zde neskutečně fotogenické.

Nejkrásnější výhled je z Mariiny vyhlídky, kde stojí dřevěný altánek. Za návštěvu stojí také Tiské stěny, které nabízí výhledy do divoké přírody. Zajímavostí je, že až do 19. století byly skalním labyrintem, kam se málokdo odvážil bez průvodce vstoupit.

Pulčinské skály

Úkryt pro zbojníky

Největší skalní město na Moravě najdete na Valašsku, jižně od Vsetína, nedaleko obce Pulčín ve Zlínském kraji. Ve středověku stával na vrcholu skal hrad Pulčiny, dnes ho připomínají už jen schody vytesané do skály. K nejznámějším částem skalního města patří skály Zámčisko, Pět kostelů a Izby. Jejich výška je i 20 metrů a délka až 250 metrů.  Skalní labyrint je rozeset na úpatí celého kopce Hradisko. V minulosti využívali Pulčínské skály jako svůj úkryt zbojníci. A také lidé z okolí, kteří se v nich ukrývali před nájezdníky z Uher. Ke skalám se váže i několik zajímavých pověstí. Ta nejsmutnější je o dívce Ludmile, která se zabila skokem z jedné ze skal kvůli nešťastné lásce. Podle pověsti jejího nápadníka zavraždil její otec, protože si nepřál, aby se za něj provdala. Nejsnáze se k nim dostanete po červené značce z Pulčína nebo po modré z Lidečka.


Český ráj


Prachovské skály


Jedním z největších skalních měst Českého ráje je Hruboskalsko. Získá si vás úžasnými vyhlídkami, ze kterých můžete obdivovat pískovcové věže z ptačí perspektivy. Najdete zde neuvěřitelných 400 pískovcových věží, které dosahují výšky až 60 metrů. Na okraji Hruboskalska stojí skalní zámek Hrubá Skála a také zřícenina hradu Valdštejn. Ve stínu Hruboskalska a slavných Prachovských skal stojí méně známé, ale také nádherné, Klokočské a Betlémské skály, kde si užijete větší klid. Pokud toužíte po samotě, zamiřte do nich. Velkým zážitkem je výstup na Drábské světničky.


Na pískovcových stěnách nad údolím stával kdysi skalní hrad, který obývali husité. Skalní bloky jsou pospojovány dřevěnými můstky a žebříky, a tak si na své přijdou i malí návštěvníci. Dosud utajeným klenotem těchto skal, jehož přesné místo zná jen málo vyvolených, je skalní brána Sokolí pusinky. Najít toto místo je velkým dobrodružstvím.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden