Můj čas na kafíčko

Nejlepší přírodní životabudiče

Zima jde do finále, a tak potřebujeme posilu více než jindy...

Zapomeňte na nezdravé energy drinky plné chemie, máme pro vás pár pokladů z přírody, které vám pomůžou „dobít baterky“. Nemají vedlejší účinky, jsou celkem snadno dostupné a opravdu účinné. Vyzkoušejte je!

1. Kustovnice čínská

Kustovnice, nebo také „goji“, má původ v Asii. Jde o trnitý keř dorůstající až do výšky 2,5 metru. Dobře se mu daří na slunných a teplých místech, i když dokáže odolat i mrazu.

Plody tohoto keře jsou oranžové až načervenalé bobule o velikosti asi 2 cm. Sílu, kterou v sobě skrývají velmi ráda využívá čínská medicína, jenž kustovnici nazývá „plodem dlouhověkosti“.

Výhody tohoto plodu jsou především následující:

Je velmi účinný při detoxifikaci organismu.

Obsahuje 18 druhů aminokyselin, na 21 stopových prvků a minerálů (zejména železo, zinek, vápník a selen) a množství vitaminů.

Vitaminu C obsahuje až 500× více než například pomeranč.

Kustovnice je oceňována i pro svoje přírodní afrodiziakální účinky.

Listy ginkgo biloba stimulují krevní oběh.

2. Ženšen

Tato rostlinka se označuje za tzv. hřejivou bylinku. Čínská verze ženšenu byla objena před více než pěti tisíci lety v tamních horách. Získal si nebývalou pozornost a už ve 3. tisíciletí před naším letopočtem se stal významným produktem mezinárodního obchodu. Ceněn je zejména pro své posilující a omlazující účinky.

Jeho hlavní pozitiva jsou:

Povzbuzuje ještě více než kofein

Podporuje libido a posiluje psychickou stránku člověka.

Podporuje imunitu

Má vysoký obsah vitaminů B1, B2 a B6, vitaminu A nebo i zinku.

Užívá se v podobě tablet, kapslí, tinktur i čajových směsí.

3. Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný)

Jestliže vás trápí špatná paměť, ráda byste si zbystřila mysl, nebo prokrvila organismus, je ginkgo biloba tím pravým doplňkem. Tento strom se řadí mezi vůbec nejstarší stromy na světě a odolal nejrůznějším přírodním katastrofám i změnám klimatu. Listy této rostliny jsou k nezaplacení. Proč?

Mají vysoký obsah vitaminu C a flavonoidů.

Rozšiřují cévy a podporují krevní oběh, a tudíž působí blahodárně na celý kardiovaskulární systém a jsou tedy prevencí řady chorob.

Odvar či tinktura z listů je výbornou ochranou respiračního ústrojí.

Rozmarýn si vypěstujete i na balkoně.

4. Rozmarýn

Už jeho přízvisko „lékařský“ napovídá, že se jedná o bylinku užívanou v lékařství. Díky pronikavé vůni a netradiční chuti si rozmarýn našel své místo v mnoha zahrádkách. Ve volné přírodě se s ním u nás v Česku totiž běžně nesetkáte.

Rozmarýn je skutečným životabudičem. Posiluje srdce a krevní oběh, stimuluje lymfu, uvolňuje ztuhlé svalstvo, prokrvuje mozek, čímž přispívá k dobré koncentraci a jasné mysli.

Rozmarýnové víno je výborné na povzbuzení organismu, zvýšení krevního tlaku a prokrvení mozku. Nemělo by se ale užívat déle než 4 týdny.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden