Největší pověry o psech

O našich čtyřnozích mazlíčcích koluje řada mýtů a polopravd. Prozradíme vám, jaká tvrzení jsou holý nesmysl a která naopak můžete brát vážně.

Proslulou hlášku „to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou“ z filmu Na samotě u lesa zná asi každý. Pokud ale máte psa a ten někdy přitáhl blešku domů, tak jistě moc dobře víte, že je to stoprocentní lež.

Mezi další známá tvrzení patří například ta, že psi vidí pouze černobíle, že voříšci jsou zdravější, nebo že teplý čumák značí nemoc. Jak je to ale doopravdy?

1 Kříženci jsou zdravější

Šlechtěním se plemena nejenom vylepšovala, ale byla zatížená i genetickými vadami, které se mohly šířit dál. Kříženec má geny „namíchané“, proto je menší pravděpodobnost, že si nějakou genetickou vadu vezme od obou rodičů.

Na druhou stranu, stoprocentně tvrdit, že kříženci jsou zdravější, taky nelze. „I kříženci mohou mít například dysplazii kyčelních kloubů nebo vrozenou srdeční či oční vadu,“ dodává veterinář Jan Minárik.

2 Psi s ušima dolů jsou mírní

Postavení uší nic neříká o charakteru plemene. Mnoho pejsků s ušima nahoru je přátelských, a naopak – je řada hafanů s ušima dolů, které je lepší nehladit. Postavení uší je podle veterináře důležité z hlediska mimiky, kdy se rozlišují například uši nastražené, volné nebo uši větřícího psa.

3 Psi se pasou, když mají nedostatek živin

Pro žraní trávy existují dvě vysvětlení. Jedním je, že psovi tráva prostě chutná, třeba i proto, že jsou v ní obsažené látky, které intuitivně vyhledává a které jeho organismus potřebuje.

Druhé je, že si potřebují „ulevit“ poté, co snědí něco špatného. V tomto případě hltají celé kusy – ty následně podráždí jejich hrdlo, což vyvolává zvracení.

4 Teplý čumák značí nemoc

Teplý čumák je zavádějící. I zdravý pes může mít teplý suchý čumák a naopak nemocný pejsek čumák studený a mokrý. Raději spoléhejte na teploměr, který vám dá přesný údaj o teplotě těla vašeho pejska.

5 Psi se nepotí

Pes má minimum pravých potních žláz a nemají u něj téměř žádnou úlohu v termoregulaci. Na rozdíl od lidí se psi mohou chladit pouze pomocí rychlého dýchání s otevřenou tlamou.

6 Vidí černobíle

Dlouhodobě se traduje, že pes má jen černobílé vidění, ale poslední studie prokazují, že to není pravda. „Pes má takzvané bichromatické vidění, což znamená, že rozliší červenou a modrou barvu, ale chybí mu například zelená a oranžová. Barvy nevidí zdaleka tak sytě jako člověk, ale není pravda, že by barvy neviděl vůbec,“ vysvětluje veterinář.

7 Vrtí ocasem, když je šťastný

Pes, který vrtí ocasem je rozrušený, což zdaleka nemusí znamenat, že je šťastný. Často můžete vidět psa vrtět ocasem těsně před tím, než vyběhne na jiného psa a popere se s ním.

reklama
reklama

Komentáře