Nejzajímavější naučné stezky

Poznávací trasy jsou oblíbeným cílem tuzemské turistiky, užijte si kvízy a úkoly pro děti, lesní hřiště, posezení s výhledem do kraje a altány, kde se schováte před deštěm.


Orlické hory

Za českým Jánošíkem

Oblíbeným výletním místem je Zemská brána v Orlických horách. Jedná se o skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí. Dojmem vstupní brány působí také kamenný most s jedním obloukem na začátku údolí. U mostu začíná naučná stezka.

Její 3 km dlouhá trasa, která má celkem 22 zastavení, sleduje modrou turistickou značku směrem na Klášterec nad Orlicí. Na nenáročné trase vhodné i pro děti se dozvíte něco o zdejší přírodě i o minulosti Orlických hor. Dalším můstkem přes řeku Divokou Orlici je Pašerácká lávka. Po naučné stezce dojdete k prostranství, kde kdysi stával lovecký zámeček Lusthaus.

Později byl letohrádek využíván jako mlýn, v roce 1936 však objekt vyhořel. Cesta vás dovede k pevnostnímu opevnění. Na břehu řeky stojí ještě dnes jednopatrový pěchotní srub s názvem R-S 54 "Na potoku". Ve své době byl vybaven kulometem, umístěným v pancéřové kopuli. Jedno ze zastavení naučné stezky je věnováno také Ledříčkově skále. Stěna ukrývá malou jeskyni, ve které žil loupežník Ledříček, kterému se přezdívá "český Jánošík".

Krušné hory

Blatenský vrch a Vlčí jámy

Tato naučná stezka vás provede okolím starého hornického města Horní Blatná v Krušných horách. Půjdete zde územím jam a propadlin, s podzemím protkaným sítí šachet a štol. Výchozím místem stezky je Horní Blatná. V okolí městečka se nacházely jedny z nejvýznamnějších cínových dolů u nás.

Mnoho pozůstatků hornické činnosti se zachovalo dodnes – v podobě různých zajímavých propadlin rozsáhlých podzemních prostor bývalých dolů, jako jsou Ledová a Vlčí jáma. Nezapomeňte navštívit také Blatenský vodní příkop, který přiváděl z Božího Daru do Horní Blatné vodu. Bizarní Vlčí jáma je původně podzemní prostor dolu Wolfgang. V propadlině jsou vidět zbytky starých zřícených chodeb a komor. Naučná stezka má 7 stanovišť s informačními panely. Trasa je středně náročná – náročnější výstup je pouze na Blatenský vrch s rozhlednou.

Beskydy

Za zbojníkem a poklady

Na této naučné stezce se dozvíte hodně o těžkém životě na horách, o tom jak dříve vypadala krajina nebo o tom, co tu roste a žije a proč. Pokud se rozhodnete projít stezku celou, ujdete 16,5 km a uvidíte 15 panelů. Dozvíte se o zbojníku Ondrášovi, ale také o jeskyních a pokladech, o tom, jak dříve vypadala krajina.

A na dvou panelech na vrcholu si můžete přečíst o pozorováních z meteorologické stanice, životě na vrcholu Lysé hory a práci Horské služby. Stezka je pouze pro pěší a má ve znaku sedmikvítek evropský, který se zde hojně vyskytuje.

Vyrazit na stezku lze ze dvou míst - od nádraží na Ostravici a z Malenovic od parkoviště u Rajské boudy. Obě větve se spojují na hřebeni Lukšince a stezka pokračuje na vrchol Lysé hory. Proto, chcete-li zhlédnout všechna zastavení, si naplánujte výlet z jedné obce přes vrchol do druhé.

Jižní Čechy

Okolo Třeboně

V těsné blízkosti Třeboně vede naučná stezka Třeboň - Hradeček, dlouhá 3,6 km. Tento okruh krásnou krajinou Třeboňska přímo vybízí k procházce s dětmi, kromě krátkého úseku má asfaltový povrch a je možné jej projít i s kočárkem. Na stezce je umístěno 14 zastávek s informačními tabulemi a herními prvky pro děti.

První zastávka vás obeznámí s naučnou stezkou a provozem dětského hřiště, zbývajících 13 zastávek je věnováno stromům Třeboňska. Počátek stezky je od parkoviště za Hradeckou bránou vedle Masarykova náměstí, trasa vede podél Zlaté stoky a kolem pivovaru Bohemia Regent. U penzionu Schwarzenberský seník se stočíme doleva a opouštíme Zlatou stoku. Březovou alejí a přes Mokré louky dojdeme na místo zvané Hrádeček s rybníkem. Pokračujete dál po takzvané Nové cestě podél Podřezanské stoky, poté Černé stoky, železniční trati a zahrádkářské osady zpět do Třeboně.

Východní Čechy

Vřetenovka krkonošská

Na hřebenové cestě mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou naleznete Vřetenovčí naučnou stezku. Je zaměřená na drobného plže vřetenovku krkonošskou, který žije pouze v Krkonoších. Na každé ze sedmi zastávek je informační tabule a jednoduchý herní prvek určený dětem. Vřetenovčí Hravá naučná stezka vede po zelené turistické cestě, měří necelý kilometr a je sjízdná i pro kočárky.

Na poslední zastávce je 100x zvětšená vřetenovka, se kterou se mohou děti vyfotografovat. Okolím Janských lázní prochází také vycházková trasa Střední hřeben. Trasa začíná na kolonádě a tvoří okruh, který vás na kolonádu dovede zpět. Cesta prochází Rudolfovým údolím kolem pramenu starosty Exnera a stoupá až k Hoffmanově boudě. Můžete z ní udělat odbočku ke Zlaté vyhlídce, kde je rozhledna. Celá trasa je značená dřevěnými směrovkami, které ukazují i na dvě zkratky okruhu.

Komentáře

reklama