Nemusí to být jen bulka

Rakovina prsu je noční můrou všech žen. I když se traduje, že typickým příznakem je bulka, nenechte se zmást, může se totiž projevit i jinak.

Nádor prsu z počátku většinou nebolí. Hlásí se plíživě – od citlivé kůže přes nápadnou bouličku nejčastěji v podpaždí, až po výtok z bradavky. Příčiny rakoviny prsu nejsou přesně známé, ale existují rizikové faktory, které její rozvoj zvyšují.

Mezi ně patří věk – čím starší žena, tím větší riziko, a genetika. Pokud měl někdo z vašich blízkých rakovinu prsu, existuje riziko, že by se mohla (ale nemusí) rozvinout i u vás.

Bulka v prsu

Když si nahmatáte v prsu či v podpaždí jakoukoliv bulku nebo tuhý útvar, je to jasný signál k návštěvě lékaře. Jen on dokáže s pomocí vyšetření na mamografu určit, zda se jedná o nezhoubnou cystu, nebo o nádor.

S nádorem souvisí i propad tkaniva a vznik jamky v kůži, nebo zploštění či vpáčení bradavky. Z té může navíc vytékat tekutina nebo krev.

Rozdílná velikost

Některé ženy mají od dospívání asymetrická ňadra, ale pokud je máte souměrná, měly byste zajít k lékaři v momentě, kdy se jeden prs postupně zvětšuje a tuhne.

Začervenalá kůže

Zpozorujete-li na prsou začervenalou a teplou kůži, není důvod k panice. Může to být docela “obyčejný“ zánět. Stejně tak viditelně rozšířenou spleť žilek a bolest v prsu mohla způsobit hormonální změna, cvičení nebo namáhavá práce. Vyloučit, zda se náhodou nejedná o nádor, by však měl lékař.

Dobrá zpráva

Rakovina prsu je velmi dobře léčitelná, je však třeba přijít k lékaři včas. Ideálně tehdy, kdy ještě žádné velké příznaky na těle nepozorujete. I ty nejdrobnější změny v prsu dokáže odhalit vyšetření na mamografu. Nebojte se, je to rychlé a vůbec to nebolí.

reklama
reklama