Nemůžete polykat?

Při nepříjemném pocitu, kterému se lidově říká knedlík v krku, může pomoci doušek vody a strava podávaná po menších soustech. Déletrvající potíže musí řešit lékař.

Polykání patří mezi nejčastější akce našeho těla. V bdělém stavu polkneme většinou jedenkrát až dvakrát za minutu, ve tvrdém spánku téměř nepolykáme. Na polykání se podílí přibližně 50 párových svalů, které pracují sehraně, a proto může velmi snadno dojít k jejich poruše. Ke správnému polykání přispívá také nenarušený tok slin.

Nepodceňujte příznaky

Porucha polykání není v žádném případě neškodná, protože při ní dochází ke ztrátě chuti k jídlu a pití. To může vést k prudkému snížení váhy, která u starších lidí znamená větší náchylnost k nemocem. V nejhorším případě se může sousto jídla dostat do dýchacích cest. A tam vést k rozvoji zánětu plic. Problémy při polykání mohou být také projevem řady nemoci. Kromě poranění a zánětu, způsobují špatné polykání také nádory v ústech. S problémem může u postiženého klesat pocit žízně, při které dojde k vysychání sliznic. To polykání ještě zhorší. Polykací reflex bývá narušen i takovými nemocemi, jako je Parkinsonova nemoc, demence nebo mozková mrtvice, zvětšená štítná žláza, výchlipky na jícnu, které vedou k pocitu cizího tělíska v krku. Polykací akt narušují i některé léky. Příčinou špatného polykání může být také zvýšené psychické napětí – tedy stres.

Jak si pomoct sami

Součástí léčby je změna stravy. Zkuste nejprve konzumovat takové druhy jídel a nápojů, které se snáze polykají. Rozmixovaná nebo tekutá jídla lze spolknout samozřejmě snáze než jídla skládající se z větších kusů. Pro postižené jsou vhodné i tekuté přípravky obsahující extra živiny - tzv. sipping. Při léčbě polykání se pacienti učí zlepšit při procesu polykání vzájemnou souhru jednotlivých svalů. Terapeuti s nimi nacvičují určité pohyby hlavy a držení těla, které usnadňuje polykání, a cvičí konkrétní svaly. To vše může přispět k tomu, že se stane polykání pro vás znovu samozřejmým aktem. .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden