Neštovice nehrozí jen dětem

Jak moc jsou pro nás nebezpečné?

I v pokročilém věku se často můžete nakazit nemocemi, které jsou spíš připisovány dětem nebo mladým lidem. A plané neštovice k nim patří. Co s tím?   Plané neštovice jsou onemocnění způsobené virem varicella zoster.

Přenášejí se vzduchem – kapénkovou infekcí a přímým dotykem, proto je nutná nemocného izolovat. Inkubační doba od nákazy do propuknutí choroby je 10–23 dní, nejčastěji 2–3 týdny. Ohlásí se bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou přibližně den před výskytem první neštovičky a v této chvíli už začínáte být infekční. Ve chvíli, kdy puchýřky zaschnou, už nakažlivá nejste. Pokud jste se s neštovicemi ještě nesetkala, je 90% pravděpodobnost, že se při styku s nemocným nakazíte. U dospělých má choroba těžší průběh než u dětí a častěji bývá provázená komplikacemi. Vir se totiž projeví místo na kůži uvnitř těla a v krajním případě vede až k zánětu plic či mozku.

Očkování vás ochrání 10 let.

Jak si s nemocí poradit?

Onemocnění se léčí mírněním příznaků. Zůstaňte v klidu a vyhýbejte se slunci, a i když se vám uleví, do kolektivu ještě nechoďte! Puchýřky můžete potírat tekutým pudrem, ale pozor, neštovičky pod ním mohou zhnisat a víc i svědí. Vhodnější je lihový roztok s metylovou zelení, který vysušuje, dezinfikuje a brání infekci. Na pupínky lze přikládat i mokré hypermanganové obklady. Po odloupnutí stroupků kůži ještě nějakou dobu hydratujte. Protože jsou plané neštovice virového původu, nelze k jejich léčbě použít antibiotika.

Ovesná koupel pupínky vysouší.

Po neštovicích pásový opar

Po prodělání neštovic vznikají v těle stálé protilátky, které brání opětovnému vzniku onemocnění. Virus však nadále zůstává v těle v takzvané neaktivní formě a může se znovu projevit, pokud u vás dojde k oslabení imunity. U dospělých to vede ke vzniku nepříjemného onemocnění zvaného pásový opar (herpes zoster). Jeho spouštěčem může být také šok, stres, úraz či porucha výživy. Toto bolestivé onemocnění je nejvíce rizikové právě tím, že po celou dobu jeho průběhu přetrvává snížená obranyschopnost organizmu nemocného. Důležitý je proto klid v domácím prostředí a přísun prostředků na zvýšení obranyschopnosti (třeba echinacea). Pokud nedojde ke komplikacím, příznaky onemocnění vymizí za 5–7 dní.

Pomůže očkování i homeopatika

Očkování proti planým neštovicím chrání 10 let, každopádně je na vás, zda se ve středním věku necháte očkovat. Spíše využijte až při onemocněn pomoc homeopatik, třeba olejíčkem Tea tree, kterým puchýřky přímo potírejte. Určitě vyzkoušejte koupel v hypermanganu: stačí rozpustit ve vodě pár zrnek, voda musí být světle růžová. Pak opatrně osušte kůži ručníkem, ale pozor – neutírat! Neštovice se vysušují a rychleji hojí i potíráním gelem aloe vera – ten pomáhá mírnit svědění. Dále ovesnou koupelí: dva hrnky ovesných vloček přelijete 1,5 l vroucí vody a necháte půl hodiny vyluhovat. Poté přeceďte a hotový jej přidáte do koupele. Další možností je koupel v jedlé sodě: výrazně zmírňuje svědění a urychluje hojení..

reklama
reklama

Komentáře