Nevytvářejte si domněnky

Domnívat se něco, může člověku přinést velké nepříjemnosti. I když se to zpočátku vůbec tak nezdá. Domněnka, představa o čemkoliv není pravda o tomtéž. Je to jen pouhopouhá virtuální realita. Bohužel ten, kdo si ji vytváří, jí také většinou uvěří.

Souvisí to s velmi bujnou lidskou fantazií. Ta se snadno dokáže zaměnit za skutečnost. Ve své fantazii si klidně vysníte i celý příběh.

Ta druhá realita

Příběh žije pouze ve vaší hlavě a není pravdivý. Vy ho ale tak vnímáte a věříte mu. Vše, co se v něm odehrává berete velice osobně. A domněnka rodí domněnky další. To je začátek vašeho pekla.

Základ pro většinu vašich konfliktů, stresů a úzkostí. Přitom domněnky nejsou nic jiného než lži. Nepravdy, které říkáte sami sobě. Je tolik věcí, které si dokážete představit a ve své hlavě si stvoříte celé drama možností.

Co všechno se může stát. Třeba vašemu vnoučkovi, když jde poprvé sám do školy. Celé dopoledne kvůli tomu nestojíte za nic. Klepete se strachy, až do chvíle, než se kluk vrátí v pořádku domů.

Neřešte, co kdyby

Když se dostaví pravda a rozptýlí všechny obavy, uvědomíte si, že jste jen pro nic za nic sami sebe mučili. Díky černým myšlenkám jste byli ve stresu, pociťovali jste úzkost a strach. Naprosto zbytečně.

To jen vaše fantazie spřádala ty nejčernější scénáře. Ale proč? Realita je někde jinde a vaše domněnky ji nemohou nijak zvrátit. Zbytečně jste přemýšleli o tom „Co kdyby?“ Lidé mají potřebu všechno vysvětlovat a ospravedlňovat.

Existuje tolik věcí, které si mysl nedokáže vysvětlit, a tak neustále něco předpokládáte. Zkuste se místo toho jen ptát, když opravdu něco nevíte.

Uleví se vám

Bez domněnek uvidíte život takový, jaký je. Nikoliv takový, jaký jej vidět chcete. Zpočátku to možná bude trochu drsnější realita, zbavená vašich „vysněných“ situací. Časem ale poznáte, jak je to úlevné. Žít skutečně tady a teď. Tím, co je. A ne tím coby, kdyby.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama