Než se dali Jana Hlaváčová a Luděk Munzar dohromady, prošli si drsnými životními zkouškami!

„Když jsem se probudil, tak jsem ji měl vedle sebe a už jsem ji nechtěl pustit.“

Vztah Jany Hlaváčové (80) a Luďka Munzara (+85) trval půl století a definitivně ho uzavřela až nedávná smrt. Dokázali si navzájem pomáhat od prvních společných dnů až do poslední chvíle!

Legendární herec Luděk Munzar (+85) si svůj život kdysi představoval úplně jinak. Hlavní roli v něm mělo hrát povolání pilota. Měl dokonce už nakročeno na leteckou vojenskou akademii. Bohužel v poválečné době se tahle škola zrušila a tak ke slovu přišla druhá Luďkova vášeň: hraní.

Bolestný rozvod a předčasná smrt

Také se svým osobním životem měl oblíbený herec jiné plány. Když mu bylo 24 let, vzal si kolegyni tak trochu z oboru, i když ne úplně. Naděžda Musílková (86) byla totiž loutkoherečkou. Na svatbě si lidé slibují lásku na celý život. Luďkovi a Naděždě to ale vydrželo jen pár let. Rozvod s ním opravdu zamával a vykolejil ho. Luděk, kterého známe jako odvážného a hrdého chlapa, se ponižoval a doprošoval, ale nebylo to nic platné. Odstěhoval se do podnájmu, kde se ho naštěstí ujali starší manželé, kteří mu pomohli přes složité období se přenést. Situace byla pro herce později bolestnější v tom, že po rozvodu jeho bývalá žena emigrovala a vzala s sebou i jejich společnou dcerku. Luděk nebyl sám, kdo měl v té době zlomené srdce. Janu Hlaváčovou (80) potkalo ještě horší životní neštěstí: také byla vdaná a měla dítě, ale její manžel zemřel na roztroušenou sklerózu. Po této kruté ráně osudu Jana nepomýšlela na to, že by ještě někdy chtěla nějakého partnera. Luďka, se kterým se pomalu sblížila, nejdřív brala jen jako zkušenějšího kolegu, rádce a kamaráda. Postupně ale poznala, že se pro ni může stát největší životní jistotou!

Dcera Bára se o rodiče starala.

Obdivovala v něm kluka!

Jana padla Luďkovi do oka už dávno předtím, ještě když studovala DAMU a přišla do Národního divadla na záskok. V té době byl ještě ženatý – a přiznal, že při pohledu na krásnou brunetku mu to bylo líto. Po předchozích trpkých životních zkušenostech pak za pár let našli jeden v druhém skutečného parťáka na celý život. Janě se líbilo, že se na Luďka může vždy a ve všem spolehnout. Neexistovalo, že by nedodržel slovo. Bral jako samozřejmost, že když byla Jana plně vytížená v práci, staral se o domácnost – nakupoval, dělal s dětmi úkoly. Ona zase tolerovala jeho smysl pro dobrodružství a riziko. Jak známo, Luděk měl v oblibě závodění v autech nebo na koních a věnoval se i tomu vytouženému létání. Jeho žena mu v tom nijak nebránila, naopak říkala, že je skvělé, když je v dospělém chlapovi kus kluka. Tohle jim vytrvalo až do pokročilého věku – tehdy se ale Luďkovo „sportování“ omezilo hlavně na pravidelné otužování v ledové vodě, bez ohledu na počasí venku.

Rozuměli si i jako herci.

Pomáhal jí, i když sám bojoval s rakovinou!

O tom, jak Luděk s Janou drželi při sobě, svědčí i situace, která nastala po roce 1989 v jejich milovaném Národním divadle. Do vedení přišli noví lidé a začali prosazovat věci, se kterými oblíbená herecká dvojice nemohla souhlasit. Postupně tedy ze Zlaté kapličky odešli: nejprve Luděk, za rok po něm i Jana. Šli doslova na volnou nohu, ale nebáli se toho. Klidně by se živili i manuální prací, kdyby to bylo nutné. K tomu naštěstí nedošlo, na zájezdových představeních o ně byl dál velký zájem. Stáří sympatického hereckého páru pak poznamenaly oboustranné zdravotní problémy. Jana začala trpět depresemi a Parkinsonovou chorobou, proto se stáhla úplně do ústraní. Luděk zase bojoval s rakovinou, a to hned v několika etapách. Během toho přišel o ledvinu. I v tomto stavu měl dost síly, aby svoji milovanou ženu podporoval a stál jí po boku. Začátkem tohoto roku pak více než padesátiletý vztah slavné herecké dvojice ukončila Luďkova smrt. Jednoho lednového rána zemřel ve své vile v Modřanech, v domově, který kdysi pro Janu vybudoval.

Luďkova dcera z prvního vztahu.

Musela se rozhodnout, koho vyhodí z bytu!

Poté, co Jana ovdověla, našla její dcerka, kterou měla s manželem, v Luďkovi náhradního tátu. To se ale nelíbilo hereččině matce. Ta měla s novým partnerem Jany časté konflikty a vadilo jí, jak se o vnučku stará.„Učil ji lézt na stromy, jezdit na kole, plavat. Máma to nelibě nesla jako útok na zdraví,“ popisovala Jana Hlaváčová vztah Luďka ke své dcerce. Nakonec to dopadlo tak, že si musela vybrat, kdo odejde: zda Luděk nebo její matka. Vybrala si Luďka a s matkou se rozešla ve zlém. Smířily se až po letech.

reklama
reklama