Moje chvilka pohody

Obezita zkracuje psí život

Nejen lidé, ale také psi trpí čím dál častěji nadváhou a obezitou. K jejímu vzniku nejčastěji přispívá záplava pamlsků, přilepšování kousky jídla od stolu a vynechávání dlouhých procházek, při kterých by se pes pořádně vyběhal.

Množství obézních psích pacientů se v současnosti pohybuje v rozmezí 25 až 30 procent. Nejčastěji se objevuje u starších zvířat, kastrovaných psů a fenek, nebo je spojena s plemennou predispozicí (zlatý retvrívr, kokršpaněl, baset, bígl a další).

Nadváha vzniká nepoměrem příjmu a výdeje energie. Tedy nadměrným množstvím krmiva a nedostatkem pohybu, při kterém by pes spotřebované kalorie vydal. Ty se pak ukládají v těle a tvoří tukové zásoby. Vzniká nadváha a obezita, které ohrožují zdraví psa.

Jedinci s průměrnou váhou totiž žijí až o třetinu déle, než ti obézní.

1 Psychické problémy

Vnějším příznakem obezity často bývají změny nálad. Zvíře už není tolik veselé ani hravé, dokonce se může objevovat i stav podobný našim lidským depresím, jako například apatie.

2 Nemoci kloubů

Vyšší hmotnost znamená zvýšenou zátěž především pro páteř, klouby a celkový pohybový aparát. Klouby jsou přetěžovány, pohyb se pro psa stává bolestivým, obtížným a klouby se při přetížení mnohem rychleji opotřebí, ničí se chrupavky, vzniká zánět. Následkem obezity může být třeba artróza, dysplazie nebo různá osteoartikulární onemocnění.

3 Srdeční potíže

Srdce u obézního psa musí pracovat mnohem usilovněji, než u psa s normální váhou. Pokud má pes vrozenou nebo získanou vadu srdce, jeho stav se může výrazně zhoršit mnohem rychleji a může dokonce dojít ke kolapsu, zvláště v kombinaci s teplým počasím či větší fyzickou zátěží.

4 Ohrožená játra a ledviny

Zvýšená tělesná hmotnost znamená vysokou zátěž na ledviny a plíce, přispívá také ke vzniku steatózy (ztučnění) jater. V důsledku toho může dojít k zánětům ledvin, snížené funkci jater i slinivky.

Obezita má negativní vliv také na krevní oběh a hormonální rovnováhu, ovlivňuje metabolismus glukózy a tvorbu inzulinu v těle. Následkem pak může být i cukrovka. Lékaři se také shodují v tom, že obézní feny častěji inklinují k tvorbě ledvinových kamenů a vede se hypotéza, že obezita může u fen vyvolávat inkontinenci.

5 Horší imunita

Obézní zvířata jsou méně odolná vůči různým infekcím a bakteriím. Jinými slovy, obezita vážně narušuje jejich imunitní systém. Častěji se u nich vyskytují také kožní problémy, záněty uší nebo trávicí potíže.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden