Moje šťastná hvězda

Objevte kouzlo mocné meduňky

Meduňka harmonizuje nervovou soustavu, léčí astma, ulevuje od bolestí spojených s revmatem, snižuje krevní tlak a uklidňuje střeva.


Je to léčivá medonosná rostlinka,  kterou jeden z významných švýcarských lékařů Paracelsus nazval potěšením srdce nebo elixírem života. Meduňku používali už starověcí Řekové. Ve třináctém století dokonce lidé věřili, že jim přinese dlouhověkost. 


Čím je charakteristická?


Tato léčivka dorůstá do výšky až jednoho metru. Jde o trvalou bylinu se zelenými vroubkovanými listy s výraznými žilkami. Pokud je jemně promnete v prstech, ucítíte příjemnou citrusovou vůni.


Z listů si můžete připravit například chutný meduňkový čaj. Půl hrsti čerstvě natrhaných listů spařte 4 dcl vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Čaj po scezení doslaďte medem nebo cukrem. Výtečně chutná teplý i studený. 


Meduňku lze pěstovat jak v záhonu, tak i v květináči.

Jak ji pěstovat?

Rostlinu pěstujeme ze semen, případně také ze dvou či tří trsů ročních rostlin. Semínka vysejeme do pařeniště, ve vzdálenosti zhruba 3 cm, během března. Semínka by měla vyklíčit do dvaceti osmi dnů.

Na pěstování meduňky si připravte hlinitopísčitou nebo písčitou půdu bohatou na živiny. Meduňku lze pěstovat jak v záhonu, tak i v květináči doma na parapetu.

Nejvíce se jí ovšem daří v polostínu nebo stínu. Také zbožňuje nový čerstvý substrát, pokud ho ale nemáte, můžete použít ten po luštěninách. Meduňka kvete v průběhu července a srpna.

Jako koření

Bylinku sbíráme ručně, nať i listy, těsně před rozkvětem. Můžete si ji ovšem i usušit a vydrží vám celý rok. Doma v květináči vám rovněž vydrží čerstvá i v zimě.

Věděli jste, že se meduňka používá i jako koření k dochucování jídel? Nejlépe chutná v marinádách, s rybami a bylinkovými tvarohy.

Bylinný sirup

Meduňka má antibakteriální i antivirové účinky. Pomůže vám, když nemůžete spát, bolí vás hlava nebo jste nachlazení. V neposlední řadě také významně snižuje krevní tlak. Kromě meduňkového čaje je také chutný i sirup.

Dvě hrsti meduňkové nati přelijte 2 l převařené a vychladlé vody. Přidejte 30 g kyseliny citronové a dva nakrájené a vypeckované citrony.

Přikryjte plátýnkem a nechte 1 den odpočívat. Druhý den tekutinu přeceďte a zahřejte na plotně. Přidejte 2 kg cukru a počkejte, dokud se v sirupu plně nerozpustí.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden