Oblečení stále jako nové

Koupili jste si nový parádní kousek oblečení a chcete, aby si svoji kvalitu a zachovalý vzhled udrželo co nejdéle? Přinášíme vám chytré rady, jak na to.

Oblíbili jste si nějaké kalhoty, košili nebo svetřík natolik, že byste ho nejradši nosili pořád? O to víc pak mrzí, když z něj začnou lézt nitky, tvořit se malé žmolky nebo blednout jeho barva. Prodlužte životnost vašeho oblečení jednoduchými kroky, které přinesou velké výsledky.

1 Stav oblečení ovlivňuje nejen délka nošení, ale hlavně praní. S každým praním se struktura vláken zhoršuje a barvy blednou. Vždy se podívejte na značky na štítku a důsledně dodržujte předepsané teploty. V dnešní době se prodává většina oblečení z jemných tkanin, které nesnesou vyšší teploty než jsou právě ty na třicet stupňů. Oblečení můžete ulevit také tím, že nastavíte program pro kratší praní, například jedna hodina je naprosto dostačující k tomu, aby se odstranily nečistoty z oděvu, ale zároveň se nepoškodila vlákna.

2 Špinavé prádlo perte, co nejdříve to půjde. Čím déle čekáte, tím více se skvrna usazuje a zvyšuje se šance na to, že už vyprat nepůjde. V případě velkého znečištění je dobré oblečení předběžně ošetřit. Na znečištěná místa naneste speciální odstraňovače skvrn a nechte je chvíli působit. Naopak více pracího prášku při praní nepoužívejte. Prádlo o nic víc čistší nebude, navíc hrozí, že se prášek (práškový) při máchání dobře neodstraní a zůstane v záhybech prádla.

3 Silonky, hedvábné šátky a spodní prádlo perte ručně ve vlažné vodě. Zejména podprsenky s kosticemi se do pračky, ani do sušičky nehodí. Plavky, sportovní dresy nebo elastické leginy perte také v ruce. Praním v pračce by mohly ztratit svou pružnost a vytáhnout se klidně i o dvě čísla.

4 Někdy dejte místo praní přednost větrání. Vrátili jste se ze zakouřené hospody a oblečení je načichlé kouřem? Nebo jste na sobě měli tričko jen jeden den a uvažujete, jestli ho už dávat do pračky? V těchto případech dodá oblečení opětovnou svěžest důkladné vyvětrání. Oblečení dejte přes noc na balkón. Do rána bude veškerý zápach pryč.

5 Při sušení svetříků a halenek z choulostivých materiálů zapomeňte na kolíčky, které jemnou tkaninu vytahují a poškozují. Takové oblečení prostorově natáhněte přes dvě až tři šňůry a látku uhlaďte, nebo ho sušte rozložené na ploše. Vyvarujete se tak nevzhledných vytahanin na okrajích oděvu. Vlněné svetry a pulovry nesušte na ramínkách, protože se do pleteniny vytlačují nevzhledné důlky.

reklama
reklama

Komentáře