Ochránce, a sám je v ohrožení?

V seriálu Ochránce, který vychází z případů, jež se odehrály v našem školství a vyžadovaly zásah ombudsmana, se hlavní role „vyšší moci“ chopil Lukáš Vaculík (59).

Filmový idol mnoha ženských srdcí už od 80. let, když na sebe strhl pozornost např. v Láskách mezi kapkami deště nebo v dobovém hitu Vítr v kapse, teď nejednu z ctitelek zaskočí prořídlostí šedivých skrání, pohublostí tváře, a vůbec sešlostí.

Tady něco nehraje?! Ten výraz vyšťavenosti školského ochránce spravedlnosti je až neodbytný, a nejde o zásluhy maskérů. Vyniká o to víc, je-li v dosahu další z postav seriálu, Jan Čenský (60). Ten hraje ředitele školy odvolaného z funkce kvůli „lepanci“, který v afektu uštědřil studentovi.

Ač jsou herci generačními souputníky, Čenský působí vedle Vaculíka životaschopněji a není to jen proto, že mu to předepisuje role. V reálu je prostě urostlý a na rozdíl od Vaculíka působí zdravě.

Jan Čenský (60).

Celé roky se soudil

Vaculík je znám i tím, že své mediální výstupy omezuje na minimum. Otec dvou dospělých dětí si střeží soukromí a v rámci této ochrany např. neváhal vést soudní spor s bulvárním týdeníkem, který uveřejnil článek o jeho údajné homosexuální orientaci.

Když policie případ odložila, herec neuspěl ani s ústavní stížností. Podal občanskoprávní žalobu na ochranu osobnosti, v níž požadoval omluvu a odškodnění 300 tisíc Kč. Protistrana se odvolala, ale po pěti letech soudních sporů herec vysoudil uvedenou částku a omluvu k tomu.

Z čeho je vyšťavený?

Když se podíváte na jeho filmografii za více než 40 let, zjistíte až závratná čísla (jenom seriálů je okolo 30!), takže vysouzené peníze jsou jen „drobnými“ mezi jeho výdělky. Až by někdo mohl usoudit, že prostě dřel až běda, dnes z toho může mít nalomené zdraví, a proto působí tak neduživě.

Leccos by mohlo napovídat i to, že se prý už víc než deset let netknul alkoholu. Na dotaz, zda sportuje, řekl: Není čas.Jenže nedávné vyšetření poté, co měl mít problémy s dechem, ukázalo, že právě čas je tím, kdo by ho mohl zatraceně doběhnout.

A tak na základě doporučení lékařů skoncoval i se svými až třemi krabičkami cigaret denně. A tady jsme asi nejblíže důvodům, proč „český Paul Newman“ působí zchátraleji než řada jeho vrstevníků. Že by ho tak zhuntovaly cigarety? Uvidíme.

reklama

Komentáře