Oči stále jako vlahé studánky

Poradíme vám, jak se dá zabránit syndromu suchého oka.

Svědění, pálení, řezání a štípání očí patří mezi typické příznaky. Se syndromem suchého oka navštěvují lidé očního lékaře stále častěji. Jak dopřát očím úlevu?

Jak sám název napovídá, syndrom suchého oka souvisí s nedostatečným zvlhčováním oční sliznice.

Jak k tomu dochází?

Příčinou může být buď snížená tvorba slz, jejichž hlavním úkolem je omývání povrchu oka, nebo změna v jejich složení. Slzy mají pro náš zrak nepostradatelný význam, neboť udržují oči čisté, zvlhčují rohovku a spojivku a chrání zrak před škodlivými vlivy.

K úbytku slzného filmu dochází věkem. Na vině může být i časté koukání do monitoru počítače, telefonu či sledování televize. Slzný film může poškodit i suchý vzduch, klimatizace, kouř a prašné prostředí.

Nejvíc ohroženi jsou ti s kontaktními čočkami.

Pomoc pro suché oči

Nejrychlejší úlevou je použití speciálních očních kapek s obsahem hyaluronátu sodného a extraktu z borůvek (koupíte v lékárně), které vaše oči zvlhčí a hydratují, pomohou ulevit od pocitu unavených očí a přispějí k udržení dobrého zraku.

Pokud nosíte kontaktní čočky, podívejte se v lékárně po takových, které mírní podráždění způsobené vnějšími vlivy.

Umělé slzy i oční gel

K léčbě suchých očí se podle míry onemocnění používají oční kapky neboli tzv. umělé slzy, gely nebo masti. Kapky jsou určené pro pacienty s mírnými příznaky a poskytnou suchým očím rychlou úlevu, jelikož si je můžete nakapat kdykoli, když pocítíte problém.

Gely a masti jsou vhodnější pro závažnější příznaky a déle ulpí na povrchu oka. Aplikujte je před spánkem.

Úleva díky oční vodě

Při silných příznacích se však může stát, že úlevu vašemu zraku neposkytnou ani kapky nebo gel či mast. K intenzivnějšímu ošetření oka proto lékaři doporučují používat oční vodu. Ta poskytne rychlou úlevu zarudlým očím, ale je ideální i v případě, že se do oka dostane cizí tělísko.

Oční voda se aplikuje pomocí přiložené vaničky, kdy stačí roztok nalít do nádoby, přiložit k oku a zaklonit hlavu. Otevřené oko nechte několikrát denně pár sekund v roztoku oplachovat, aby došlo k ošetření celého povrchu oční bulvy.

V lékárně se ptejte po přípravku s obsahem světlíku lékařského v kombinaci s hyaluronátem sodným a gelem Aloe vera. Aloe vera totiž oči zvláční a osvěží, zatímco hyaluronát stabilizuje vrstvu slzného filmu a regeneruje rohovku.

4 tipy, jak obtížím předcházet

1 Nechávejte svoje oči odpočinout od elektroniky, displejů a obrazovek. Trénujte pravidelně tzv. oční gymnastiku, kdy se každých 20 minut zaměřte na bod ve vzdálenosti 20 metrů. Tento bod sledujte 20 sekund a pak se vraťte zrakem na bod před sebe.

2 Chraňte zrak před prouděním vzduchu – např. při jízdě na kole mějte cyklistické brýle, při fénování vlasů si nefoukejte vzduch do obličeje.

3 Používejte hypoalergenní oční kosmetiku a večer se nezapomeňte odlíčit. Vyhýbejte se zakouřenému prostředí, které oči vysušuje a dráždí.

4 Doplňte důležité vitaminy A a C, selen, zinek a lutein, které jsou důležité pro váš zrak. Pokud nemáte pestrý jídelníček s dostatkem vitaminů a minerálů, kupte si doplňky stravy.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden