Očistná kůra ano, ale s mírou!

Dopřejete si několikrát do roka očistnou kůru? Přírodní „čistící“ odvary, čaje a výluhy se už zase vracejí do popředí. Mnozí je doporučují nejen k očištění organismu od různých škodlivých látek a toxinů, ale i jako podpůrný prostředek pro hubnutí.

Lékaři ale před dlouhodobějším užíváním těchto nápojů varují. Kromě jiného totiž dost často obsahují list senny a tedy bylinku s projímavými účinky. Při jejím dlouhodobém užívání může dojít k poškození střev i jater. Přestože neexistují žádné odborné výzkumy, mnozí prodejci těchto čajů tvrdí, že právě díky jim nastolíte vnitřní rovnováhu organismu, zbavíte se tuku, lépe se začnete vyrovnávat se stresem, a pokud budete při očistě důslední, pak se dokážete zbavit i cukrovky a někdy i rakoviny.

Často naopak škodí

Většina těchto přírodních přípravků přitom obsahuje bylinky s projímavými účinky – nejčastěji listy senny. Ta působí tak, že stimuluje tlusté střevo, a díky tomu dojde k odvodnění, vyprázdnění stolice a ke ztrátě minerálů. Chvilku se tak ženy mohou opravdu cítit štíhlejší, ale rozhodně tím nijak neovlivní odbourávání tuku. Už jen proto, že většina kalorií získaná z potravy se vstřebává už v tenkém střevě, tedy dlouho před tím, než se potrava dostane do tlustého střeva. I z tohoto důvodu je list senny doporučován pouze ke krátkodobé léčbě zácpy (max. po dobu jednoho týdne). Užívat jej v podobě čajů a odvarůl měsíc, jak mnohé čistící kúry doporučují, je pak spíše hazard se zdravím. Dlouhodobější užívání této bylinky totiž může způsobit poškození organismu.

Při očistě si občas dávejte pauzy.

Tlumí účinky antikoncepce

Další věc, kterou by především ženy měly vědět, je, že některé detoxikační čaje mohou tlumit i účinky hormonální antikoncepce. Když čaj obsahuje projímadla, hormony z pilulky se nestihnou ve střevě dostatečně vstřebat do krevního oběhu a nelze tedy na tuto ochranu plně spoléhat.

reklama
reklama