Můj kousek štěstí

Ohebná páteř vás omladí

Rozmazlujte záda pohybem i masáží, vyplatí se to!

Říká se, že člověk je tak mladý, jak pružnou má páteř, přičemž na skutečném věku opravdu až tolik nezáleží.

Dnešní hektický životní styl s přemírou práce a stresu, jednorázovou zátěží vsedě, nebo naopak vestoje, nedostatkem pohybu a spánku často vyústí v bolest zad. V takovém případě zpozorněte.

Zažeňte ji včas

Trápí vás často bolesti v bedrech, ztuhlá krční páteř, hrudník nebo svaly kolem ramenního kloubu? Pokud počáteční malou bolest v zádech přehlížíte, mohu se později dostavit i vážnější problémy, například vyhřezlá ploténka. Nenechte to zajít tak daleko, abyste museli polykat hrsti tabletek nebo byli donuceni objednat se k lékaři.

Protažení a posílení

Páteř by neměla zůstat dlouho v neměnné pozici. Pokud svaly kolem ní neprocvičujete, má tendenci „zatuhnout“, což se začne projevovat různými bolestmi. A čím déle trvají, tím obtížnější pak je se jich zbavit.

Zkuste cvičení, které vás bolesti zbaví a pomůže jí předcházet. Nejjednodušší je pravidelné protahování čili strečink. Zkuste se protáhnout každé ráno ještě v posteli.

Protahujte nohy, ruce, krk i záda, ale pomalu a opatrně. Protahujte i celé tělo během dne, udělejte si na to pár minut pauzy, ideálně alespoň 45 minut.

Zacvičit si můžete i večer, i když jste už třeba po celém dni unavení. Tělo se vám odvděčí. Kromě protažení svaly potřebují i posílit a zpevnit, jen tak budou moci držet páteř ve správné pozici.

Nádech a výdech

Ideální cvik je např. „kočičí hřbet“. Klekněte si, ruce položte na zem, kolena a chodidla jsou v šíři pánve. S výdechem záda vyhrbte, stáhněte břišní a hýžďové svaly, hlavu volně dolů.

Pak s nádechem povolte a nechte záda „propadnout“ dolů, ale neprohýbejte se příliš. Cvik několikrát opakujte.

Nebo se postavte rovně a pomalu s výdechem „rolujte“ záda obratel po obratli dolů do předklonu. Chvíli vydržte a stejným stylem se zase pomalu narovnejte.

Sezení a chůze

I když zrovna necvičíte, myslete na správné držení těla. Když se budete neustále hrbit nebo špatně chodit, záda to nemají ráda.

Při sezení byste měli mít nohy volně položené na zem před tělem, ramena volně spuštěná vedle těla a hlava by neměla být nepřirozeně zakloněná ani předkloněná. Základem správné chůze jsou vzpřímená záda, kroky by měly být plynulé, stejně dlouhé a spíš kratší.

Chodidla nevytáčejte do stran, špičky by měly směřovat dopředu ve směru chůze. Našlapovat byste měli lehce přes patu a pak na celá chodidla, hmotnost těla se tak lépe rozloží.

Zapojujte také ruce, budete lépe udržovat rovnováhu a také se zlepší dýchání. V tom vám mohu pomoci kupříkladu hůlky na tzv. nordic walking, které donutí ruce k pohybu při chůzi a navíc s nimi získáte i větší jistotu před pádem.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden