Opravdu je tak moc nutně potřebujete?

Více pilulek s vitaminy a minerály nemusí vždy znamenat lepší zdraví...

Pro zdraví je důležitá pestrá a vyvážená strava s obsahem všech důležitých živin. Ne vždy se nám je ale podaří do pokrmů zařadit, a tak sáhneme po doplňcích stravy.

Doplnit chybějící vitaminy a minerály je v pořádku. Víte ale, že některé mohou svůj účinek podpořit, zatímco u jiných je kombinace naprosto nevhodná?

Kdy ano, a kdy ne

Doplňky stravy sice nejsou náhradou pestré a vyvážené stravy, mohou být ale řešením, když vám některé látky chybí. Například pokud nejíte vůbec zeleninu a ovoce, jste vegetariáni, vyhýbáte se mléčným výrobkům, kouříte nebo se potýkáte s nějakým onemocněním, pak je třeba doplnit vitaminy a minerály jinak.

Potřebné látky je lepší získávat z pestré stravy.

Na co si dát pozor

Často se ovšem k doplňkům stravy uchylujeme úplně zbytečně, protože si myslíme, že tak budeme zdravější a vitálnější. Pak se může stát, že si nevhodným množstvím, ale také nevhodnou skladbou těchto doplňků můžeme i uškodit.

Je dobré doplnit jen ty látky, které opravdu potřebujeme.

Dalším rizikem je, pokud dlouhodobě užíváme nějaké léky. Kombinace s nimi může jinak neškodné vitaminy a minerály proměnit v predátory. Pokud si nejste jisti, jaké látky tělu doplnit, obraťte se na lékaře nebo navštivte laboratoř, kde vám na základě rozboru krve jejich případné deficity určí.

Nevhodné kombinace

Jestliže užíváte jakékoli léky, poraďte se o vhodnosti doplňků stravy se svým lékařem nebo lékárníkem. Pokud některé vitaminy opravdu potřebujete doplnit, měli byste vzít v úvahu i jejich působení. Například vitaminy K a E mají zcela opačné účinky, proto je společně neužívejte!

Vitamin K sice pomáhá vstřebávání vitaminu D, ale při užívání léků na ředění krve může zvyšovat riziko vzniku krevních sraženin. Nevhodná kombinace je také současné užívání vitaminu C a B12, protože céčko snižuje absorpci B12. Pokud tyto vitaminy užíváte, dodržujte mezi jejich braním alespoň dvouhodinový odstup.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden