Opravdu víte, co pijete?

I když je pitná voda z kohoutku u nás vesměs kvalitní, obliba balených vod neklesá. Prozradíme vám, jaký je rozdíl mezi pramenitou stolní, balenou pitnou, přírodní minerální a kojeneckou vodou?  

Balená pitná voda

Může, ale nemusí pocházet z podzemního zdroje. Výrobce ji smí stáčet z jakéhokoliv zdroje pitné vody a může do ní přidávat minerální látky nebo ji sytit oxidem uhličitým. Její složení a také chuť odpovídá kohoutkové vodě.

Pramenitá stolní voda

Je čerpaná z chráněného podzemního zdroje a celkový obsah rozpuštěných minerálních látek nesmí překročit 1000 mg/l. Výrobce ji může zbavit různých nežádoucích látek, třeba nadměrného množství železa nebo síry, může ji filtrovat nebo upravovat vháněním vzduchu s přidáním ozonu a dosytit oxidem uhličitým, ale jinak do ní nesmí nic přidávat. Cestu do lahví musí absolvovat potrubím, nesmí se převážet v cisternách.

Kojenecká voda

Tahle voda tvoří samostatnou podskupinu pramenitých vod, která musí splňovat nejpřísnější pravidla pro zdravotní nezávadnost. Kojeneckou vodu díky jejímu složení mohou pít všichni bez rozdílu věku a trvale. Smí obsahovat do 500 mg rozpuštěných minerálních látek na litr vody a například sodíku v ní nesmí být víc než 20mg/l. Obsah dusičnanů musí být do 10 mg/l. Výrobci nesmějí kojeneckou vodu nijak upravovat, aby se změnilo její složení. Proto je to jediná balená voda, u které je zaručeno její původní přírodní složení.

Přírodní minerálka

Je to voda z kontrolovaného podzemního zdroje, která má původní čistotu a je stabilní. Obsah minerálních látek musí být pro danou vodu charakteristický a stálý. Zdroj vody musí být schválen Českým inspektorátem lázní a pravidelně se kontroluje. U minerálek nejsou povolené žádné úpravy, které by změnily charakteristické složení vody. Výrobce je smí jen zbavit nadměrného množství železa a upravit ozonem. Voda, ve které už je oxid uhličitý přímo ze zdroje, nese označení přirozeně sycená, ta, která byla oxidem uhličitým dosycena dodatečně, se označuje jako sycená.

reklama
reklama

Komentáře