Oregano probudí vaši dobrou mysl

Dobromysl známější jako oregano se těšilo úžasné pověsti a oblibě všech léčitelů a bylinkářů. Měla podle nich přímo zázračnou moc.

Pro svou výraznou a intenzívní chuť slouží odedávna jako koření. Používá se při pečení drůbeže a přidává se do některých polévek a omáček. Z mnoha dobrých účinků se nejčastěji využívá její schopnosti čistit zahleněné  plíce, pomáhá při úporném suchém kašli, při chronickém kataru a nemocech průdušek. Její české jméno zřejmě vychází z velmi dobrého účinku na nervovou  soustavu. Dobromysl uklidňuje, při tomto použití částečně nahrazuje i kozlík,  celkově posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh - to všechno jsou účinky, které zajisté  zlepší i naši mysl. Bylinka působí také dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti. Oregano upravuje stolici, tedy průjem zahustí a zácpu zvláční. Pomáhá proti křečím a pro ženy je důležitá  tím, že při vynechání menstruace ji opět vyvolá, napomáhá pravidelnosti menstruačního cyklu a uvolňuje křeče.

Koupel zklidní duši

Dobromysl je častou a velmi dobrou přísadou bylinných koupelí, protože posiluje  celý organismus; velmi dobře se tyto účinky projevují u slabých dětí a starých lidí. Prospívá při revmatismu a kožních onemocněních. Přidává se také do inhalačních směsí při rýmě, chřipce, zánětu průdušek. Žádné škodlivé účinky dobromysli nebyly zjištěny, je to bylinka, která posiluje a zlepšuje  náladu, ale to by se nemělo přehánět. U žen je na gynekologické problémy nejoblíbenější smě s dobromysli, řebříčku, kontryhelu a plavuně vidlačky. Čaj pijeme třikrát denně po dobu několika  dní. .

reklama
reklama

Komentáře