Ostrov krásy a ticha - Menorca

Velikostí prostřední ze tří velkých ostrovů španělských Baleár má jednu velkou výhodu. Na rozdíl od turisticky „profláknuté“ Ibizy a Mallorcy tu kromě krásy, hor, komfortu a pláží najdete i klid. A také dost prostoru k výletům a objevování pěkného, lesnatého vnitrozemí.

Menorca je ostrov plný tajemství: najdete tu třeba megalitické stavby staré pět tisíc let. Ovšem viditelnější jsou mladší talayotas, věžovité stavby, rozeseté kolem hlavního města Mahonu na východě ostrova, a také tzv. navetas, dvoupatrové hrobky. Antických památek je na Menorce málo, zato zde najdete několik křesťanských bazilik už z 5. století! Doporučit lze baziliku na jižním pobřeží v Son Bou, která má půdorys a křtitelnici ve tvaru kříže, nebo ruinu kostela Fornas de Torello se zachovalou mozaikou se zvířecími motivy.

Pláže jsou zde na severu, jsou tu ale také na jihu

V Ciutadelle, městě na západním cípu, najdete katedrálu svaté Marie ze 13. století ve stylu tzv. katalánské gotiky a skvělé archeologické muzeum. Stejně tak se můžete vydat na výpravu po zdejších plážích, k čemuž je ideální zápůjčka auta či skútru.

Španělský diktátor Franco kdysi otevřel turistice sousední Mallorcu a Ibizu, ale Menorcu naopak uzavřel. I díky tomu je tu dnes hotelů málo a vy si můžete vychutnat takřka liduprázdné písečné břehy.

Snad s výjimkou nejznámější pláže Arenal de Castell na severu ostrova, která je jediným velkým turistickým letoviskem, není problém najít si tu svou. Na jihu ostrova naleznete bílé, pozvolna se svažující pobřeží, často přerušované skalnatými zátokami, jednou z nejhezčích je Calla Macarella u městečka Serpentona.

Na severu jsou dlouhé pláže s typickým načervenalým pískem. Na více než dvou stech kilometrech pobřeží Menorcy jich je spousta, a co je hlavní, jsou téměř opuštěné.

Což je na to, jak je tenhle ostrov pěkný a známý, skoro k nevíře. Dá se tu výborně lenošit, ale je škoda zůstávat na jednom místě. Právě k výletu do vnitrozemí se tu půjčený skútr či miniauto hodí.

Co takhle vyskočit si na koníčka?

Krajina s políčky a zelenými háji dubů, pinií a divokých olivovníků vás přímo uhrane. Určitě navštivte biosférickou rezervaci Albufera des Grau kousek nad Mahonem (Maó), s údolími, říčkami a vodopády i bohatou populací volavek, čápů a orlů. Nevynechejte výlet po severní straně zátoky ke staré pevnosti Fortaleza de la Mola.

Ve vnitrozemí jsou statečky, kolem kterých se pasou černí koně, menorská rasa. Můžete narazit na přehlídku s krojovanými jezdci, a to je zážitek. Kolem ostrova vede středověká koňská cesta Camí de Cavalls, jíž lze vyrazit pěšky, nebo na zmíněných konících – prý jsou to kliďasové.

Co si dáme na Menorce?

Langustová polévka je vyhlášená a nejlépe ji dělají v přístavním městě Fornells na severu ostrova. Není levná, na hustý vývar padne půl kila langusty na osobu a vaří se den předem. Doporučit lze tumbet neboli guláš z lilků, rajčat, cibule a brambor.

Je tu velký výběr pečených, grilovaných a smažených ryb, dát si lze mořské ďasy, mečouny, mořské štiky, mořské cejny, obří krevety, mušle, kraby, mořské šneky… Skvělé jsou bifteky či králík na fících. Moučník? Kynutý koláč ensaimada ve tvaru šnečí ulity a plněný pudinkem. Místní klobásy jsou vyhlášené, a stejně tak sýry queso de Mahón.

Teplota vzduch: 25 °C, moře: 24 °C

Zájezd 8 dní all inclusive od 17 100 Kč

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden