Můj čas na kafíčko

Ostrov tisíce květů - Madeira

Na Madeiře se budete cítit dobře díky záplavě květin a křišťálově čistému atlantickému vzduchu, za kterým sem kdysi jezdívala i císařovna Sissi.

První atrakce vám nabídne hlavní město Funchal na jihu ostrova. Z města s velkou zátokou plnou lodí vyrazte lanovkou do čtvrti Monte. Kromě krásného výhledu na město, kde jako by vládlo neustále jaro, tu najdete katedrálu Nossa Senhora do Monte, kde leží poslední český král, Karel I. Habsburský.

U nás panoval jen dva roky a na Madeiru odešel vlastně do vyhnanství. Zpátky můžete lanovkou, pěšky mezi krásnými vilami anebo, což doporučujeme, na sáňkách.

Místní vás za poplatek posadí do proutěných „rohaček“ a prosviští s vámi přes dva kilometry po asfaltových serpentinách. Tohle jinde nezažijete! Místní v krojích a slamáčcích ovládají tento svérázný dopravní prostředek opravdu bravurně.

Jděte na výlet do nebe

Madeira je hornatá, ale bezpečná. Na sever od Funchalu jsou hned dva přírodní parky, kde lze naplánovat úchvatné výlety mezi věčně zelenými stržemi s bohatou vegetací. Stezky jsou pečlivě udržované a vedou podél horských vodních kanálků „levadas“.

Ty vybudovaly generace Madeiřanů k zavlažování banánových plantáží a banány ve zdejším podnebí rostou přímo nadzvukovou rychlostí. Ovšem aby se výlet vydařil, chce to vhodné oblečení.

Mrška Atlantik způsobuje v kombinaci s horami rychlé změny počasí, a promoknout není problém. Z hor můžete napříč ostrovem zajet do městečka Santana a obdivovat lidovou architekturu, domečky se špičatými doškovými střechami, v nichž můžete i přespat.

Hledáte pláže? Najdete přírodní bazény!

Madeira je skalnatá, a to včetně pobřeží, takže písečné pláže budete hledat marně. I místní se však chtějí občas smočit a řeší to pobřežními bazény, vytesanými do skály, kam se nová voda přilévá s příbojem.

Kdo ovšem bez pláže nepřežije, ať vyrazí trajektem na blízký ostrov Porto Santo, kde bude mít místní osmikilometrovou pláž prakticky sám pro sebe. Než odjedete domů, rozhodně navštivte botanickou zahradu Jardin Botánico ve Funchalu.

Jedině tam se totiž dozvíte, jak se jmenují ty stovky nádherných voňavých květin, jež vás na Madeiře obklopují a které si na tomto rajském ostrově tak často fotíte. Jako suvenýr si odvezte typický madeirský slamáček, barevnou keramiku, dřeváčky nebo místní kožené trepky.

Dobroty Madeiry

U ostrova hluboko v Atlantiku asi nepřekvapí, že jde o plody moře. Jednak jsou to rybky kuželnatky, které se připravují prostě na pánvi v rozpuštěném másle a na talíři se zakápnou limetkou.

Ale především je to hlubokomořský mečoun espada, v překladu tkaničnice tmavá. Madeira totiž patří k jedněm z mála míst, kde tato dravá ryba v noci vyplouvá z hloubky až 1000 m na hladinu, a dá se tak lovit.

Má křehké maso téměř bez kostí a připravuje se na mnoho způsobů, na pepři, na medu, ale nejčastější úprava je espada com banana, tedy s banány. Velice oblíbené jsou také madeirské špízy z hovězího masa.

K pití lze jen doporučit výborné madeirské víno, zrající minimálně tři roky v dřevěných sudech. A pokud chcete něco speciálního, doporučujeme koktejl poncha, který vám v každém baru připraví trochu jinak. Základem je místní pálenka z cukrové třtiny Aguardente de cana, plus med a šťáva z citronu. Pozor, koktejl bývá silný!

Zájezd 8 dní se snídaní od 15 990 Kč

Teplota: vzduchu 25 °C, moře 23 °C

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden