Ostrov Zakynthos - Květina Východu

S Hvězdou za hranice

Pokud stále ještě váháte, kam se vydat na divilenou, vypravte se na nádherně zelený řecký ostrov Zakynthos, kde podle pověsti často pobývali bohové Apollon a Artemis. Je hned po Kefalonii a Korfu třetím největším ze skupiny Jónských ostrovů. 

Z letadla je na ostrov impozantní pohled. Jeho východní část tvoří úrodná nížina, která přechází v romantické zátoky se zlatými plážemi. Jinak je Zakynthos ze dvou třetin hornatý, kopce se táhnou po celém západním pobřeží. Nejznámější zátokou je Laganas, 5 kilometrů dlouhá pláž s jemným pískem na jihu ostrova. Najdete tady všechno, co pěkného se u moře dá zažít. Lehátka a slunečníky vám tady rádi půjčí, nemusíte se tak o nic starat.

Kam se rozhodně podívat

Hlavní město Zakynthos, Řeky zvané Chora, bylo před třiašedesáti lety do základu zničené zemětřesením. Obyvatelé své město podle původních plánů postavili znova a zachovali při tom stávající architekturu, velmi podobnou benátské. Jdete-li třeba širokou pobřežní ulicí Streda Marina kolem přístavu, najdete tady rybí trh, tržiště, většinu hotelů a kaváren. Ulice ústí do Solomosova náměstí, kterému vévodí socha slavného řeckého básníka Dionýsia Soloma, jehož báseň Zpěv svobody se stala textem dokonce řecké národní hymny.

Kostel, který přežil i zemětřesení

Tady můžete navštívit muzeum pobyzantské doby nebo Kulturní centrum s Městskou knihovnou s 55 tisíci knih a galerií. Nádherně zdobený bohatým vyřezáváním je kostel Agios Dionysios, který jako jediný přestál zemětřesení v roce 1953. Jeho vysoká zvonice, dominující městu, připomíná zvonici z kostela sv. Marka v Benátkách. Pokud milujete moře, které má barvu smaragdu, vydejte se na Zakynthos, protože právě jemu se říká „Karibik Evropy“.
Bílé písčité pláže, kde se nezraníte o ostré kameny, celkový dojem pohádkové dovolené jen dotvářejí.

V noci to na Zakynthosu žije. Nejen bary, ale i obchody jsou otevřené do pozdních nočních hodin.

reklama
reklama

Komentáře