Otoky nohou umí potrápit

Otékají vám nohy? Pokud nepomůže dát si na chvíli nohy nahoru, jen z horka to nebude. Situaci je potřeba řešit, protože může signalizovat různá vážnější onemocnění.

Sezení a stání

Jednou z hlavních příčin bolestí končetin a otoků je dlouhé sezení během cestování, ale také u počítače, kdy se krev hromadí v dolních končetinách.

Její proudění mj. zhoršuje i ohnutí v oblasti kolen a třísel, kde okolní tkáně tlačí na žíly. Důsledkem jsou pak oteklé kotníky a lýtka.

Špatné boty a kila navíc

Důvodem oteklých nohou může být i špatná obuv, kvůli níž například začnete našlapovat na celou plochu chodidla.

Tím se změní oběhové poměry v noze a ta začne otékat. Problémem je i nadváha, kdy tělo musí pracovat s větším břemenem. Tlakem se voda z krevního oběhu dostává do okolního prostoru a vznikne otok.

Onemocnění ledvin, jater, srdce

Otoky kolem kotníků mohou být také varovným signálem, že nám správně nefungují ledviny, nebo hrozí srdeční selhání. Otékání končetin způsobuje i špatná funkce jater. Je-li to váš případ, hned vyhledejte lékaře.

Co pomůže?

Pokud jste si mysleli, že otokům zamezíte, když nebudete pít, mýlíte se. Na alkohol a kávu zapomeňte, ale popíjejte citrusové džusy, nejlépe ředěné vodou. Ještě lepší je jíst plody citrusů. Obsahují přírodní látky, které mají kladný vliv na cévy.

reklama
reklama

Komentáře