Pálí a škrábe vás v krku?

Máte pocit, že máte v krku bolestivý knedlík a polykáte rozžhavené uhlí? Nejde o nemoc, na kterou se umírá, ale spíše o nepříjemnost, která se může zvrhnout až na několik dní, či týdnů na neschopence.

Je úplně jedno, jestli je zima, nebo léto, angína vás může postihnout v kterémkoli ročním období. Poznáte ji velmi snadno podle intenzivní bolesti v krku, máte potíže s polykáním, zarudlé mandle a bílý povlak na jazyku. Můžete ztratit hlas, přidružit se může i bolest v uchu a časté jsou nateklé uzliny. Obvykle se přidá zimnice, horečka a bolest hlavy a v některých případech provází angínu i zvracení.

Všechno závisí na krčních mandlích.

Ty se nacházejí v zadní části krku a tvoří je podobná tkáň jako lymfatické uzliny. Pokud mandle fungují správně, zastávají roli filtru zachycujícího viry a bakterie, které by se jinak dostaly přímo do dýchacích cest. Navíc protilátky v mandlích vyvolají imunitní reakci, která tyto „vetřelce“ zničí. Tak to funguje v ideálním případě, problém ale nastává v okamžiku, kdy se mandle náporu bakterií nebo virů nedokážou ubránit a ty se v nich začnou množit.

Kdo za to může?

Nejčastěji je původcem angíny bakterie Streptococcus pyogenes, ale způsobit ji dokážou třeba i adenoviry, virus Herpes simplex a celá řada dalších. Streptokok může žít ve vašem krku a v nose celé měsíce, aniž by vám působil větší problémy. Tento typ bakterií v sobě nosí 15 % zdravých lidí bez projevů nemoci. To ale neznamená, že současně nemohou nakazit ostatní. Streptokokem se tedy můžete nakazit od někoho jiného, nebo se může aktivovat, když je váš organismus oslabený. K tomu dochází, například když je váš imunitní systém vyčerpaný po boji s chřipkovými viry.

První příznaky

Jakmile na sobě začnete pozorovat, že „na vás něco leze“, je hlavní dodržovat pitný režim. Dostatečná hydratace (voda nebo džus) zmírňuje příznaky. Pro posílení imunity jsou také vhodné všeobecně citrusy, například výtažky z grepu účinně pomáhají zesílit imunitu právě v období nachlazení a chřipek.
Když nás začne lechtat nebo jemně škrábat v krku, je nejlepší kloktat vodu se solí (½ lžičky soli do sklenice teplé vody). Sůl snižuje zánět, čistí sliznice a zmírňuje dráždění na zadní straně krku. Výplachy pomáhají odplavovat z těla bakterie a viry.

Co ještě pomůže?

Podle jiných účinně zabírá teplý čaj, do kterého přidáme lžíci medu a stejnou porci másla. Důkladně zamícháme a celé vypijeme. Cítíte-li se mizerně, je vám zima a víte, že se blíží nachlazení, zkuste si udělat tzv. medvědí mléko. Do hrnku mléka dejte jednu až dvě lžičky medu a lžičku rumu. Jeden až dva hrnky večer a druhý den budete prý zaručeně fit. Pomoci může i kloktání šalvěje či pití šťávy z červené řepy.

Když nemoc propukne

V případě bakteriální angíny nemá cenu brojit proti předepsaným antibiotikům, protože pokud se angína způsobená streptokokem nezačne léčit včas, může se rozšířit i do dalších částí těla. Komplikací potom může být infekce uší, dutin nebo i revmatická horečka. Akutní forma může navíc přejít v chronickou, která ohrožuje zdraví srdce a plic..

reklama
reklama

Komentáře