Péče o psa v létě

Venku vládne teplé počasí, které s sebou přináší zdravotní nástrahy nejen u lidí ale i u psů, kteří vedro velmi špatně snášejí. Na co si dát v létě pozor při péči o vaše čtyřnohé přátele se dozvíte v tomto článku.

Nejhůře snášejí letní vedra psi, kteří mají problémy se srdcem, s dýchacími cestami a také psi, kteří mají tmavě zbarvenou srst, „krátkonožky“ a psí senioři. Ovšem i zdravý pes má někdy co dělat, aby letní období přečkal bez větších problémů.

Jak se o psa během letních měsíců správně postarat?

Přímé slunce

Psi nemají potní žlázy, tak se ochlazují tím, že zrychleně dýchají a vyplazují přitom jazyk. V extrémních vedrech proto není dobré chodit se psem na přímé sluníčko, mohlo by dojít k přehřátí, především pokud máte aktivního psa.

Dopoledne nechte psa ve stínu trochu proběhnout na krátkých procházkách, delší venčení si nechte na večerní hodiny. Doma by měl být pes v dobře větraných prostorech s dostatkem čerstvé vody. Nemáte-li možnost pejska ochladit pomocí vykoupání ve vodě, umyjte mu vlažnou vodou alespoň tlamu a tlapky.

Krmení

Pokud v létě krmíte psa pouze suchými granulemi, měl by mít dostatečné zásoby vody, protože samotné granule obsahují málo vody a je pak potřeba speciálně v létě vodu v dostatečné míře dodávat. „Krmení si vždy rozvrhněte tak, aby byl po něm pes minimálně hodinu v klidu, protože jinak mohou hrozit žaludeční komplikace,“ říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.

Pokud jdete se psem na delší procházku, nezapomeňte vzít s sebou vodu, aby pes nepil z nečistých kaluží.

Cestování

Dalším rizikem v horkých dnech představuje pro psy cestování. Pokud s nimi cestujete dopravními prostředky, je nezbytné myslet na to, aby nedošlo k přehřátí pejska a zároveň, aby vnitřní teplota ve vozidle nebyla o více než 7 °C nižší než venku.

Ochranné krémy

Logicky se může zdát, že ostříhaný pes snáší letní vedra lépe než ten dlouhosrstý. Opak je ale pravdou. Delší chlupy pomáhají pejska ochlazovat, „držet ve stínu“ a udržovat tepelnou regulaci těla.

Pokud pejska ostříháte úplně na krátko, může hrozit rychlé přehřátí, úpal nebo dokonce i popálená kůže od sluníčka. Psí naháče natírejte krémy s vysokým UV faktorem.

Pozor na osiny

Během pobytu v přírodě si dejte pozor na travní semena neboli osiny. Jejich nebezpečí spočívá v šípovitém tvaru, díky kterému osina postupuje hluboko do tkáně, kde dráždí a způsobuje zánět.

Nejčastěji postihuje meziprstí na tlapkách, „klapaté“ uši, kůži, ale také oční spojivky a dýchací cesty. V tomto případě je důležitá prevence. Raději omezte pohyb psa ve vysoké trávě a po vycházce jej důkladně prohlédněte.

reklama
reklama

Komentáře