Pěstujte na okně bazalku

I když příroda ještě odpočívá, můžete mít na svém okenním parapetu hotový poklad pro vaše zdraví.

Třeba taková bazalka, tu si přece i teď koupíte v květináči v každém supermarketu. Bazalka je mimořádně univerzální bylina. Umí totiž tlumit bolesti, zlepšovat trávení a harmonizovat peristaltiku střev. Spolehlivě také působí proti nadýmání, má protizánětlivé a i mírně antibiotické účinky.

Je vhodná při nespavosti a při migréně. Při inhalace snižuje krevní tlak a je vhodným prostředkem při těžkém nachlazení i při únavě. Bazalku samotnou můžete použít sušenou jako koření nebo i čerstvou v nálevu pro aromatické koupele či inhalace.

Pokud vás trápí kašel, můžete vyzkoušet bazalkový nálev. Ten připravíte tak, že bazalku zalijete vroucí vodou v poměru 1 čajové lžička na 150 ml. Pro přípravu čaje v konvici přidejte ještě 1 lžičku navíc.

Doba vyluhování je 8 až 10 minut v přikrytém šálku, poté přeceďte. Nálev je vhodný proti kašli a má lehce dezinfekční účinky. Doporučuje se výrazné aroma bazalky zjemnit jinými bylinami, například meduňkou, která je vhodným doplňkem zejména při zmírňování bolestí hlavy.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama