Pět bylinek, které vás zklidní

Našli jsme pro vás pět bylinek, které si umějí s těmito problémy poradit.

Sibiřský ženšen

Tato léčivka je doma na dálném výchpúomáodě. Oficiální název je eleuterokok ostnitý, říká se jí i čertův kořen. U nás se nevyskytuje, ale v lékárnách a prodejnách se zdravou výživou se dá koupit drcený kořen nebo potravinové doplňky obsahující výtažek z této léčivky. Eleuterokok ostnitý pomáhá při lehčích depresivních stavech a zvyšuje odolnost organismu proti stresu.
Doporučuje se užívat zejména tehdy, když jste vystaveni zvýšené psychické zátěži. Jeho konzumace není vhodná pro osoby s vysokým krevním tlakem a pro ty, kteří trpí problémy se srdcem a cévami.

Zelený čaj

Nefermentované čajové lístky pozitivně působí, při dlouhodobém užívání, na celkovou psychickou pohodu. Zelený čaj vám dokáže dodat energii stejně dobře jako káva, ale nevyvolává neklid a nervozitu. Zmírňuje výkyvy nálad a pomáhá lépe zvládnout stres. Doporučená dávka jsou tři šálky denně. Lidé, kteří mají potíže s ledvinami nebo s chronickým onemocněním, by se o vhodnosti dlouhodobého pití zeleného čaje měli poradit s lékařem.

Zázvor

Aromatický kořen se používá syrový nebo sušený. Můžete jej využít v kuchyni jako koření nebo si z něj připravit čaj. Dobrým pomocníkem je hlavně pro ty, u kterých se podrážděné nervy projevují problémy se zažíváním nebo bolestmi žaludku.

Tyto důsledky způsobené stresem a nervozitou totiž dokáže velmi dobře zmírnit. Protože však snižuje srážlivost krve, není vhodný pro osoby s onemocněními krve a také pro jedince postižené žaludečními vředy.

Měsíček lékařský

Žlutooranžová ozdoba našich zahrádek je uznávanou léčivkou hlavně pro své blahodárné účinky na pokožku. Umí toho ale mnohem víc. Dokáže přinést zklidnění pacientům, které trápí neurózy, pomáhá k celkovému zklidnění při stavech přepracovanosti a je zdrojem úlevy v situacích, kdy máte pocit, že vám všechno přerůstá přes hlavu a cítíte se bezmocní. Sušené květy měsíčku, z kterých se připravuje lahodný čaj, seženete v lékárně nebo si je můžete sami nasušit.

Levandule

Mezi bylinkami ovlivňujícími psychiku má levandule po staletí výsadní místo. Kromě toho, že vás celkově zklidní, výrazně usnadňuje usínání a zkvalitňuje spánek. Jestliže ji chcete využít k tomuto účelu, nemusíte pít odvar. Postačí, když si večer dáte koupel s levandulovým éterickým olejem nebo jím lehce provoníte ložnici.

.

reklama
reklama