Petrklíč, konvalinka, orsej – jedovaté, ale účinné!

Prvosenka jarní je velmi odolná, vytrvalá rostlinka. I když je lehce jedovatá, léčí mnohé nemoci a neduhy.

Naši předkové měli pro petrklíč rozsáhlé využití. Léčili jím kašel, revmatismus, usnadňuje vykašlávání, používali jej na zánět průdušek, zápal plic, bolesti hlavy, neurózu, horečku a poruchy metabolismu. Je to významná potopudná bylina, velmi účinná při bolesti trojklanného nervu. Mast z petrklíče je výborná na spáleniny od sluníčka a na skvrny na kůži. Z nálevu se dělají vlasové  koupele. Po nich jsou vlasy hedvábné, jemné  a příjemně voní. Z květů se dříve dělaly oblíbené bonbony. Neměli by ji ale používat lidé, kteří berou léky na ředění krve.

Konvalinka jako první pomoc

Celá rostlina je  jedovatá, ale přitom je to nejrychleji působící rostlinný lék na srdce. Účinkuje podobně  jako náprstník, ale působí ještě rychleji. Její působení je téměř okamžité a výrazné. Tím je konvalinka určena na použití při náhlých srdečních záchvatech, při prudkém bušení srdce, infarktu, srdeční slabosti a vynechávání srdeční činnosti. Je výbornou první pomocí tam, kde není k dispozici  rychlá lékařská pomoc. Konvalinka nejen uklidňuje srdce, ale posiluje i nervový systém, proto se osvědčuje  také při bolestech hlavy nebo závratích.

Orsej jarní do salátu?

Jako všechny pryskyřníkovité je i orsej jedovatý. Dříve se používal na léčbu hemeroidů, kurdějí, nemocí prsou či bradavic. Orsej se dá s úspěchem použít v malé míře do jarních zdravých salátů. Je nutné ale vybírat pouze mladé rostliny před rozkvětem. .

reklama
reklama

Komentáře