Phuket, ostrov tisíce vůní

Thajský ostrov Phuket jako by byl stvořený předobraz ráje. Vysoké hory porostlé deštným pralesem přecházejí v krásné pobřeží s pozvolným vstupem do moře. Kilometry krásných písčitých pláží sem přivedou ročně přes 2 miliony turistů! Všude jinde by příliv turismu přinesl kriminalitu, sem ne.

Ani tam, kde není pláž, není problém se usalašit a vykoupat se. Vlnobití tu nehrozí.

Vůbec se tu nekrade a místní si udrželi pozoruhodně dobrosrdečnou povahu. Ostrov má vlastní mezinárodní letiště a s thajskou pevninou ho ještě spojuje proslulý Most milenců, což naznačuje, že na jisté aktivity se tu tradičně hledí tolerantním okem. Už kousek od letiště na severu Phuketu najdete oblast výmluvně zvanou Pearl Village s mnoha turistickými resorty, a hned vedle národní park Sirinat s mangrovovými lesy, kde z džípu či z lodi, máte-li štěstí, můžete vidět varany, mangrovové hady a na pobřeží po setmění želvy, kladoucí vejce. Nemluvě o vzácných ptácích a dřevinách. Opatrně, nerušit!

Je libo sloní masáž? Tlapy slona jsou překvapivě velice něžné a citlivé!

Nocí den nekončí

Thajci doma skoro nevaří, jedí na ulici. V praxi to znamená, že každé městečko má hlavní třídu se stánky, které ve dne i večer přetékají lahůdkami, a to za pár šupů. Pláže jsou všude. Nejslavnější je Patong Beach na západním pobřeží, kde zábava nikdy nekončí, a sotva deset kilometrů od ní na sever pláž Kamala, kde je dokonce zábavní park se sloním cirkusem. Místní mají ale nejraději pláž Nai Harn na jižním cípu ostrova, odkud vyrážejí na moře místní rybáři a jež je tudíž centrem rybích specialit. Koho plážový život omrzí, může vyrazit na výlet k vodopádu Ton Sai nebo lodí do nádherné zátoky Phang Na, kde se kdysi natáčely bondovky se Seanem Connerym a Ursulou Andress.

Tady chybí už jen zamilovaný pár, dobré pití a nějaké dary moře. Že už jste na cestě?!

Za opičkami a za slony

U hlavní silnice, směřující od severu k jihu, nemůžete přehlédnout odbočku k „rehabilitační“ farmě gibonů, malých opiček, které se tu pokoušejí vrátit do přírody. Až k nim vás sice nepustí, nechtějí, aby si zvykaly na lidi, ale i tak je to zážitek. Na jihozápadě ostrova je zase Monkey Hill, Opičí kopec. Vyplatí se vzít gibonům aspoň pytlík s buráky, ale pozor, hlídejte si věci, opičky kradou! Na západním pobřeží najdete útulky pro slony, na jejichž hřbetě se můžete vydat na výlet či se vykoupat se slůňaty. Ostrov má krásné buddhistické chrámy, nejznámější je Chaithararam Temple na jihu nebo Wat Wichit Sangkaram v hlavním městě, jehož schodiště zdobí zlaté sochy draků s rozeklanými jazyky.

Chrám Wat Wichit Sangkaram zdobí reliéfy s povrchem ze zlaté fólie.

Co najdeme na Phi Phi?

Souostroví Phi Phi má pověst ráje, který proslavilo natáčení filmu Pláž s Leonardem DiCapriem. Dá se sem doplout z Phuketu trajektem, načež zjistíte, že z představ musíte poněkud slevit. Turisty je tu přelidněno a v nejedné napohled krásné zátoce leží odpadky. Jediným řešením je vydat se lodí do zátok přístupných jen z moře, ale ani tam nebudete úplně sami. K plážím se stahují opičky tak krotké, že není problém si s nimi udělat selfie, ale pozor, ať vám neseberou foťák! Zvídavým se vyplatí vyrazit pěšky na některý s džunglí porostlých vrcholů, odkud je báječný výhled na celé Phi Phi. Z pozitivních zážitků lze vybrat plavání u mořských jeskyní Wang Log Cave, kam se jezdí opět lodí, a také lze jen doporučit místní skvělé a levné thajské masáže. Těžká exotika je bydlení v chatkách nad hladinou moře, jejichž základy se noří do vody jako plovoucí kořeny mangrove. Ubytování vybírejte pečlivě, kvete tu noční život a můžete zjistit, že před vaší chajdou či pokojem probíhá celonoční mejdan! Jíst je tu opět nejlepší a nejlevnější u stánků.

Odpolední idylka na Kamala Beach, známé pláži na západě Phuketu. Pohodička...

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama